Katedra fyzické geografie a geoekologie naší Přírodovědecké fakulty připravila na srpen pro středoškoláky pětidenní maraton v krajině Ostravska a Beskyd. Pilotní ročník letní školy jim ukáže krásy přírody i disciplín, které pomáhají zvládat dopady měnícího se klimatu. Vše navíc ZDARMA!

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity (PřF OU) dlouhodobě připravuje nejrůznější aktivity pro studenty středních i základních škol. Teď se jejich portfolio rozrostlo o novinku. Katedra fyzické geografie a geoekologie (KFGG) připravila pro středoškoláky od 16. do 20. srpna 2021 pilotní ročník Letní školy s podtitulem „Do krajiny!!!“.

„Připravili jsme exkurze pohornickou krajinou Ostravska a Beskydami. Určitě u nás ale nepůjde o pouhou poznávací turistiku. Účastníci si osahají práci s nejrůznějšími měřícími přístroji, vyzkoušejí si techniky pro tvoření map a odnesou si spoustu praktických dovedností, které se jim budou hodit nejen v hodinách geografie,“ popisuje doktor Stanislav Ruman z KFGG PřF OU.

Pětidenní maraton nabídne středoškolákům například výlet na haldu Ema a Lysou horu, měření pomocí geodetických přístrojů, dronů i sonaru, zkoumání rychlosti proudění vody v řece nebo změny půd v různých nadmořských výškách. Součástí programu bude i exkurze na novou meteorologickou a vodoměrnou stanici na Mazáku.

Škola hrou v krajině

„Letní škola je pro všechny, které fascinuje naše planeta a nejsou lhostejní vůči zprávám o změnách klimatu, suchu, povodních, sesuvech, zemětřeseních nebo destrukci přírody. Zároveň chceme ukázat, že spoustu věcí zkoumáme přímo v terénu – na hřebenech hor, v lesích, řekách nebo v jeskyních a důlních dílech,“ připojuje doktor Radek Tichavský z KFGG PřF OU.

Účastníci Letní školy mají zdarma k dispozici možnost ubytování na kolejích Jana Opletala na Slezské Ostravě v trojlůžkových pokojích, a to se snídaní i večeří. Docházet na program mohou rovněž i ze svých domovů. Každý den budou vedoucí se skupinou účastníků vyrážet na naplánované aktivity přímo z hladnovského pracoviště Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (Chittussiho 10, 710 00 Ostrava). V průběhu programu budou mít účastníci zdarma zajištěny i obědové balíčky.

Čas na přihlášení do 15. července

Zájemci o Letní školu se mohou závazně hlásit do 15. července prostřednictvím registračního formuláře zde. V případě jakýchkoliv dotazů se mohou středoškoláci obracet na e-mail radek.tichavsky@osu.cz. Detailní program najdete zde. Všichni přihlášení účastníci budou po uzavření registrací informováni o dalších detailech. Pro účast na Letní škole je nutný souhlas rodičů. K dispozici bude mít v průběhu Letní školy pořadatelský tým i sadu antigenních testů pro potvrzení bezinfekčnosti lektorů i účastníků. Kapacita letní školy je omezená, tak neváhejte!