Začátek každého roku bývá spojen nejen s bilancováním nad rokem minulým, ale také s pohledy do budoucna. Co nás čeká a nemine v roce 2021? Které konkrétní změny týkající se studentů a akademiků bychom neměli opomenout? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější novinky roku 2021.

Flexibilnější školství

Od nového roku začala platit novela vysokoškolského zákona, která vysokým školám umožňuje v mimořádných situacích i nadále pokračovat v distanční výuce, online zkouškách, prodloužit nebo zkrátit délku akademického roku, případně upravit podmínky a termíny příjímacích zkoušek.

Kromě legislativních úprav spojených s koronavirovou krizí zveřejnilo Ministerstvo školství také novou strategii pro oblast vysokých škol, podle níž se mají vysoké školy více zaměřit na flexibilní formy vzdělávání, jako jsou krátké kurzy a kvalifikace v rámci celoživotního vzdělávání. Navíc strategie plánuje navýšení stipendií pro doktorandy a úpravu podmínek pro získání sociálního stipendia tak, aby na něj dosáhlo více studentů. O dalších změnách, které ve školství od nového roku vešly v platnost, se můžete dozvědět tady.

Daňové novinky

V poslední době velmi diskutovanou změnu představuje zrušení superhrubé mzdy, kterou nahradí dvě sazby daně z příjmu fyzických osob. To znamená, že čistá mzda se nově počítá přímo z hrubé mzdy, která podléhá 15procentnímu zdanění. V případě měsíčních příjmů vyšších než 140 000 korun pak zdanění 23procentnímu. V praxi tedy zaměstnancům čistá mzda vzroste až o několik tisíc korun. Dále vláda od nového roku zavedla stravenkový paušál, v rámci kterého teď nově mohou zaměstnanci místo stravenek dostat přímo nezdaněné peníze.

Změny v zákoníku práce

Další novinkou je nový zákoník práce. Asi nejzásadnější změnu v něm představuje vytvoření sdíleného pracovního místa, kdy se více pracovníků s kratším úvazkem dělí o jedno pracovní místo. Pokud tedy pracujete na zkrácený úvazek, tato novinka se může dotknout přímo vás. Nový zákoník práce upravuje také způsob čerpání dovolené, která se bude poskytovat za odpracovanou dobu namísto odpracovaných dní.

Konec papírovým dálničním známkám

Pokud jezdíte autem a využíváte pro své cesty i dálnice, pravděpodobně oceníte změnu týkající se dálničních známek. Od 1. ledna začaly platit elektronické dálniční známky, jejichž prodej ministerstvo dopravy spustilo již na začátku prosince 2020. Není tedy dále nutné lepit na přední sklo papírovou známku, protože nové elektronické kupony jsou vázány na registrační značku vozidla.

Dron pouze s registrací

Ať už patříte mezi zkušené uživatele dronů, nebo vám nový stroj nadělil Ježíšek, určitě byste se měli seznámit se změnami v regulaci bezpilotních letadel neboli dronů. Od nového roku mohou totiž tato zařízení ovládat pouze registrovaní uživatelé a piloti, kteří absolvují online školení. Po úspěšném složení online zkoušky obdrží identifikační číslo, kterým dron označí. Nemusíte však mít obavy, školení spočívá v seznámení se s pravidly a v prostudování dostupných informačních materiálů. Ověření nabytých znalostí pak probíhá formou testu, který mohou piloti v případě nesplnění opakovat.