Do nové školky Elánek na ulici S. K. Neumanna jsme se vyrazili podívat na mikulášský den otevřených dveří, který pro malé návštěvníky nachystali studentští dobrovolníci ze spolku Áčko. V prostorách školky tvořených šatnou, dvěma prostornými místnostmi rozdělenými do několika zón a pro děti upraveným sociálním zařízením jsme se setkali s vedoucí místní pobočky franšízy Elánku Petrou Kolkovou. S tou si mohou rodiče domluvit i individuální návštěvu univerzitní školičky. Kontakty jsou dostupné na webu.

Elánek v Moravské Ostravě je blízko několika pracovišť univerzity a také dobře dostupný MHD, jak směr Hladnov, tak směr Varenská a Mariánské hory. Školka bude otevřená od 7 do 17 hodin.

„Kladné reference na Elánek máme mimo jiné z Fakultní nemocnic v Ostravě, kde jsou s dětskou skupinou rodiče velmi spokojeni. Provoz i umístění jsou totiž přizpůsobeny přesně na míru rodičům. Elánek v Moravské Ostravě je blízko několika pracovišť univerzity a také dobře dostupný MHD, jak směr Hladnov, tak směr Varenská a Mariánské hory. Dětská skupina bude otevřená od 7 do 17 hodin a chystáme spolupráci rovněž v oblasti příměstských táborů v době prázdnin. V případě zájmu rodičů je možné otevřít více dětských skupin v různých částech Ostravy,“ uvádí vedoucí personálního oddělení Ostravské univerzity doktorka Jana Pająk.

Dětská skupina je koncipována pro 12 dětí, o které se budou starat dvě až tři zkušené chůvy. „Ve skupince počítáme hlavně s nejmenšími dětmi od jednoho do tří let, které tu připravíme na přechod mezi maminkou a klasickou školkou. Nemáme žádný problém s plenkami ani jinými individuálními potřebami dětí,“ říká Petra Kolková z Elánku.

Děti jsou v Elánku naladěné na pravidelný denní rytmus, který zahajují ranním kruhem. O světě okolo sebe se dozvídají hlavně hrou.

„S dětmi pracujeme častěji během dne formou kratších aktivit. Přizpůsobujeme se tak tomu, jak dlouho zvládnou udržet pozornost. Zaměřujeme se na jemnou i hrubou motoriku, hudbu, tvoření a také angličtinu. S dětmi chodíme denně ven. Každý měsíc máme nachystanou i zážitkovou aktivitu. S dětmi ze skupinky v Porubě jsme se byli podívat na sanitky, za hasiči, na dopravní hřiště nebo ve Skalka Family Parku,“ popisuje Petra Kolková a dodává, že rodiče mají o všem, co se děje, přehled. Dostávají maily nebo se mohou přidat do uzavřené skupiny na Facebooku. Znají tak předem třeba jídelníček, ale i básničky, které se děti ve školce učí.

V Elánku dávají důraz na zdravý životní styl. Děti mají každodenní pohyb venku a na jarní a letní sezónu chystají na S. K. Neumanna i vlastní venkovní hřiště na zahrádce školky. V interiéru využívají aromaterapii, která pomáhá na pročištění dýchacích cest i na dobrý spánek, chodívají do solné jeskyně a v plánu je i sauna. „Jednou ročně chodí do školky zubař nacvičovat s dětmi čištění zoubků, kontakt máme i na canisterapeuty. Velmi důležitá je pro nás strava. Jídlo dětem vozíme ze Zdravé vařečky, která se nám osvědčila už v Porubě. Jsou tam specializovaní na vaření pro tak malé děti a všechno je opravdu velmi chutné,“ chválí si Petra Kolková.

S dětmi bude nejvíce času trávit chůva Katka, která začínala na pobočce v Porubě a práci s dětskou skupinkou s velmi malými dětmi už má nastavenou perfektně. „Děti respektujeme a nesnažíme se jim nic vnucovat, když půjdeme od jídla, přes hračky, až k aktivitám. Děti mají možnost buď se zapojit, nebo ne. My se snažíme jim být průvodci a nabízet podněty. S dětmi mě hodně baví tvořivé aktivity, ty, které tady vidíte, jsem pro děti vyráběla já. Na děti se už moc těšíme, na hudbu, na pohybovky, prostě na všechno,“ uzavírá chůva Katka z Elánku z Moravské Ostravy.

• Adresa školky: S. K. Neumanna 608/7, 702 00 Ostrava
  • Kontakt: Elánek Moravská Ostrava, ostrava@elanek.cz, Petra Kolková 720 758 864
  • Zahájení provozu: 1. ledna 2022
  • Provozní doba: 7 až 17 hodin včetně letních a zimních prázdnin
  • Kapacita: 12 dětí od 1 do 6 let
  • Cena: od 2 000 Kč do 3 900 Kč za měsíc | pro zaměstnance a studenty Ostravské univerzity s 50% slevou.
  • Nezávazná přihláška zde.