Počet škol, které míří do Beskyd za netradiční environmentální výchovou v posledních letech roste. V roce 2016 pod Lysou horu zamířilo zhruba 700 dětí, vloni už jich bylo 1175. Celkem se v Beskydech vloni prostřídala téměř čtyřicítka školních skupin z okresů Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava. Využít už tradičně mohly terénní exkurze přímo v okolí Lysé hory. I kvůli rostoucímu zájmu ze strany škol přibyly nové trasy s názvy Satinské vodopády, Medvědí skála a Prašivá.
Průvodci světem přírody školákům kromě zástupců Klubu českých turistů byli studenti Přírodovědecké a Pedagogické fakulty, kteří pro ně připravili praktické ukázky ze světa fauny a flóry.
„Studenti měli jedinečnou příležitost uplatnit znalosti ze svých oborů, procvičit si výuku školáků v terénu a rozšířit si didaktické kompetence. Myslím si, že je to pro nás zároveň šance změnit myšlení dětí a ukázat jim, že příroda toho nabízí víc než displeje tabletů nebo počítačů,“ říká děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity doc. RNDr. Jan Hradecký, Ph.D.
Projekt „Dostaňme děti od počítačů a televizorů do přírody“ finančně podpořily Lesy ČR, které na vybavení pro aktivity školáků v terénu poslaly dar 48 tisíc Kč. Na vybavení učebny v Bezručově chatě na Lysé hoře pak Klubu českých turistů přispěly Magistrát města Ostravy a Magistrát města Havířova. Dlouhodobě navíc projekt podporuje Moravskoslezský kraj.