Na chodbách Přírodovědecké fakulty poslední měsíce jen smutně vyhlížíme proudící davy studentů. Distanční výuka nás připoutala k počítačům, tabletům a mobilům. Třeba cvičení v laboratořích nebo mnohé workshopy, které nabízíme skrz speciální web Univerzita pro školy,  jsou ale kvůli platným opatřením takřka neproveditelné.

„Je to teď opravdu složité, ale pořád platí, že chceme učitelům nabídnout něco víc pro jejich výuku. Část nabídky je už k dispozici i online a celkově se ji snažíme dál rozšiřovat. Optimalizujeme i samotný web a jeho náplň, aby bylo vše ještě víc intuitivnější. Teď je to opravdu hlavně o dohodě zájemců s našimi lektory,“ potvrzuje například hlavní koordinátor webu Stanislav Ožana ze studentské organizace SOVA.

Všichni zkrátka zkoušíme bojovat na všech frontách a snažíme se pomáhat (kromě pracovníků a studentů naší Lékařské fakulty se zapojují třeba i naše bioložky nebo studenti učitelství).

 

Streamy pro zájemce o studium ani život na fakultě nekončí

Už 15. března skončí termín pro podání přihlášky na naši Ostravskou univerzitu. Maturanti teď ve velkém můžou sledovat virtuální Den otevřených dveří (DOD) na sociálních sítích naší univerzity i webu pro uchazeče. Už v sobotu vše uzavře Přírodovědecká fakulta. Právě PřF OU nabídla na svých sociálních sítích všem zájemcům (nejen) o studium streamované rozhovory se studenty. S podobnými náhledy do zákulisí fakulty navíc rozhodně nekončí.

„Část streamů s našimi studenty už máme za sebou a zájemci najdou záznamy na našich kanálech na YouTube, Facebooku, Instagramu, SoundCloudu nebo Spotify. Myslím, že pořád máme co ukázat a říct. Ke slovu se tak dostane i náš děkan anebo zástupci našich učitelských specializací,“ naznačuje proděkan pro vnitřní a vnější vztahy Přf OU Tomáš Drobík.

 

Mladou generaci táhne víc interaktivní obsah

Přírodovědecká fakulta OU počítá s tím, že nechá veřejnost víc nahlédnout do fungování jednotlivých pracovišť. „Tak jako se vyvíjejí organismy v přírodě, měli bychom se vyvíjet i my. Člověk se učí celý život a právě pandemie nás nutí nad věcmi přemýšlet i trochu jinak. Určitě chceme navázat na náš podcast Předení, který běží na Youtube, SoundCloudu  nebo Spotify. Kromě toho je pro nás velkou výzvou vzít všechny přímo k nám. Chceme jednotlivé platformy zkusit propojit a nabídnout dosud třeba nevyužité formáty. Nastupující generace už nechce vnímat informace jen v textové podobě a sáhodlouhých výčtech, ale chce víc interaktivního obsahu,“ vysvětluje proděkan PřF OU Drobík.

 

Větší propojení se světem studentů

Tradiční textové rozhovory a články už nějaký čas na PřF OU doplňují audiotalky a videotalky. Výraznější rozšíření portfolia sociálních sítí ale v plánu zatím fakulta nemá. „Na TikTok nebo Clubhouse se zatím nechystáme, protože nejsme moc nadšení z toho, kam míří data uživatelů. Při natáčení našich vlogů se nám ale vytvořila komunita studentů, kteří mají co říct a se kterými bychom v budoucnu chtěli dál spolupracovat. Dokonce i samotné naše studentské organizace SOVAEPKA připravují videa pro různé cílové skupiny. Někteří naši studenti se pak pustili do vlastního časopisu Biologeek. Takže určitě doporučuji sledovat náš web i sociální sítě,“ uzavírá proděkan PřF OU Tomáš Drobík.

Přírodovědecká fakulta počítá mimo jiné se vznikem dalších vlogů nebo nových sérií, u nichž nebudou navíc chybět ani titulky, které obsah zpřístupní jednak neslyšícím a jednak všem, kteří si videa pouštějí na mobilu bez zvuku třeba v MHD. Zájemcům na závěr přikládáme zatím poslední Předení, které představuje doktora Jaroslava Žáčka z katedry informatiky a počítačů PřF OU.