Připojte se na online přednášku a následnou diskuzi s íránským spisovatelem, novinářem a akademikem dr. Mahmudem Farjamim, věnovat se bude tématu The Woman, Life, and Liberty Movement (Hnutí za ženu, život a svobodu). Setkání se uskuteční 15. května od 16 hodin, a to prostřednictvím online platformy ZOOM – odkaz naleznete zde nebo v modrém boxu níže. Diskuzi, která proběhne stejně jako přednáška v anglickém jazyce, bude moderovat doktor Tomáš Drobík z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Přednáška a následná diskuze proběhne na online platformě ZOOM 15. května od 16 hodin. Odkaz je k dispozici zde: https://cesnet.zoom.us/j/98297678704 (meeting ID: 982 9767 8704).

Přednáška se uskuteční s podporou organizace Scholars at Risk (SAR), jíž je Ostravská univerzita součástí. Organizace SAR sdružuje univerzity, výzkumná pracoviště a další instituce z celého světa, které chtějí přispět k dodržování akademických svobod a svobody slova a podpořit akademiky, kteří se ocitnou ve své zemi v ohrožení. Jednou z forem podpory je poskytnout těmto akademikům příležitost sdílet jejich poznatky a zkušenosti v otevřených přednáškách a diskusích a v rozhovorech v podcastu Free to Think.

Mahmud Farjami je íránský spisovatel a novinář, který v poslední době žije v Norsku – vyučoval a podílel se na výzkumu nejprve na Kristiania University College, v současnosti pak působí na Oslo Metropolitan University. Více se o dr. Farjamim můžete dozvědět z rozhovoru, který zveřejnil časopis Kristiania v roce 2020.

Ostravská univerzita vyzývá k podpoře svobod

Toto setkání navazuje na další akce Ostravské univerzity, jejichž cílem je nabídnout vhled do situace v Íránu a usilovat o obnovení lidských práv v jedné ze zemí, kde nejsou v současnosti respektována.

Současně probíhá výstava s názvem Women, life, freedom vyzývající k podpoře svobod a dodržování lidských práv v Íránu. Díla íránských umělců Shimay, Yasminy Golshani a Soroushe Sanaei najdete ve foyer budovy Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví v novém City Campusu Ostravské univerzity.

Ostravští akademici již na podzim minulého roku publikovali na světové petiční platformě change.org Otevřený dopis Íránců žijících ve svobodném světě a vyzvali vedení českých i světových univerzit, studující a všechny, kterým není situace v Íránu lhostejná, k jeho podpisu.

„Vyjádřit otevřeně nesouhlas s bezostyšným ignorováním lidských práv a šířit povědomí o utrpení lidí v Íránu považujeme za svou povinnost. Chceme studenty vést k zájmu o společnost a k zodpovědnosti za to, jak se jí vede, proto sami nemůžeme být lhostejní,“ uvedla prorektorka Ostravské univerzity pro mezinárodní vztahy Renáta Tomášková.

„Bohužel mnoho lidí stále uvažuje ve stereotypech a žije v mylné představě, že je režim v Íránu takový, jaký si tamní majoritní společnost přeje. Za celou svou kariéru jsem nepotkal žádného kolegu z Íránu, který by režim podporoval. Nikdo z nich se nikdy nechoval necitlivě nebo nadřazeně k ženám. Naopak s režimem aktivně bojují. Jejich situace se dá přirovnat k naší v 80. letech. Dramatický rozdíl však je v tom, že islamistický režim potlačuje jejich protesty s pro nás nepředstavitelnou brutalitou. A oni mají nesmírnou odvahu této brutalitě čelit,“ okomentoval situaci prorektor Ostravské univerzity pro vědu a uměleckou činnost a jeden z organizátorů Ostravské iniciativy pro podporu svobody a dodržování lidských práv v Íránu Martin Štěpnička.