Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu  4. ledna 2023 rektorem Ostravské univerzity docenta Petra Kopeckého.

Během ceremonie na Pražském hradě prezident zároveň jmenoval také rektory Vysoké školy uměleckoprůmyslové, profesora Jindřicha Vybírala, Slezské univerzity v Opavě, docenta Tomáše Gongola a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, docenta Jaroslava Koutského.

Amerikanistu z Filozofické fakulty OU Petra Kopeckého zvolil kandidátem na rektora Akademický senát Ostravské univerzity 28. listopadu v prvním kole nadpoloviční většinou 23 hlasů. Petr Kopecký nahradí profesora Jana Latu, který už po dvou funkčních obdobích na pozici rektora Ostravské univerzity znovu kandidovat nemůže.

Prioritami Petra Kopeckého pro následující období jsou finance pro vysoké školy, inovace ve výuce s důrazem na kompetence a dokončení kampusu na Černé louce.

Rozhovor s Petrem Kopeckým po jmenování v Událostech v regionech (Ostrava).