„NE!”
Jedním z prvních slov malého dítěte je slovo, kterým vyjadřuje nesouhlas a snad i nelibost s okolními návrhy. Když dospějeme, hranice vyslovením slova NE se pro některé záhadně zastřou nejasnostmi. Přitom význam slova NE zůstává: je vyjádřením nesouhlasu, nelibosti, vymezením hranic a jasným definováním vlastního bezpečného prostoru. Jakékoli další akce za slovem “ne” často vyvolávají nepříjemné situace, nehezké vzpomínky a bohužel vytvářejí z těchto situací oběti, které si nesou následky po celý život.
Ostravská univerzita vytvořila sérii videí a podrobnou brožuru, které mají za cíl podpořit informovanost a prevenci jevů, které narušují sociální bezpečí.
Sociálně bezpečné prostředí je možné definovat jako férové prostředí, ve kterém nedochází k diskriminaci a nerovnému zacházení, je důležitou součástí kvality života, a to nejen období studií na univerzitě. Týká se nás všech a klade nemalé nároky na vnitřní integritu i schopnost negativním jevům, jako jsou například šikana, diskriminace, sexuální obtěžování nebo sociální vyloučení, předcházet, či v případě potřeby se bránit.
Přehrajte si třetí ze série videí Nemusíš – můžeš s názvem Byla to jen fotka
Také čtěte
Na vytváření bezpečného prostředí se klade na Ostravské univerzitě velký důraz. V uplynulých letech proto vznikl institut ombudsosoby a také Elektronický komunikační systém pro sociální bezpečí. Více o aktivitách naleznete stránce věnované tématu Sociálního bezpečí na Ostravské univerzitě.