Čtrnáct dětí zaměstnanců Ostravské univerzity se první prázdninový týden vydalo na Cestu do pravěku. Během pěti dnů se účastníci proměnili v pravěké badatele, výtvarníky, programátory i průzkumníky a dokázali, že informatika by si své místo našla i v době kamenné.
Od 30. června do 4. července se učebny na Fráni Šrámka proměnily ve výzkumná střediska, herní zóny i pravěká naleziště. A co vše jsme zažili?
Rozcvičku se šavlozubým tygrem
Skoro každý den začínal tematicky laděnou pravěkou rozcvičkou – děti se proměnily v mamuty, veledaňky, šavlozubé tygry i zapálené lovce, kteří předváděli rozdělávání ohně. V pohybu nechyběla fantazie ani humor.
Expedici na Landek i setkání s „nepravěkou“ veverkou
Jedním z vrcholů týdne byl výlet na Landek, kde jsme na vlastní oči objevili pravěké exponáty – pračlověka, mamuty, nástroje i prostředí tehdejšího života. Cestou jsme zahlédli i známou postavu z pohádky Doba ledová – veverku. Ačkoli se hodně podobala Scratovi, vytřeštěné oči, ani oříšek v tlamě neměla.
Programování LEGO strojů, robotů a zkoumání digitálních stop
V průběhu týdne jsme se zaměřili na propojení světa technologií s historií. Děti stavěly modely z LEGO Education, programovaly roboty Dash, kreslily Ozobotům cestu do pravěku a odlévaly digitální stopy dinosaurů, které následně tiskly na 3D tiskárně. Všechny aktivity byly navrženy tak, aby účastníci rozvíjeli své digitální kompetence a algoritmické myšlení formou hry a kreativního tvoření.
Pravěk v teorii a praxi
Kromě technologií jsme se ponořili i do světa pravěkých lidí a zvířat. Děti vytvářely lapbooky o době ledové, kamenné i éře dinosaurů, vyhledávaly a třídily informace z různých zdrojů, tvořily pravěké výtvarné práce a tematické artefakty.
Šifry, bojovka a špekáčky
Na Landeku se odehrála i táborová bojovka. Děti plnily tematické úkoly, luštily šifry, hledaly ukryté zprávy a na závěr si zaslouženě opekly buřty a kukuřici u ohně. Celý den se nesl ve znamení týmové spolupráce, kterou děti zvládly na výbornou.
V závěru týdne si každý účastník odnesl diplom pravěkého badatele a novou přezdívku inspirovanou pravěkými tvory. Velké díky patří dětem za nadšení, rodičům za důvěru i mlsky, kterými nás pravidelně zásobovali, a všem, kdo se i jinak na táboře podíleli.
Už teď se těšíme, kam nás příště zavede další expozice – třeba až za hranice doby bronzové!