S laskavým souhlasem paní Dagmar Havlové prostřednictvím Nadace VIZE 97 a po udělení licence na realizaci projektu vyhotovil dílo podle autorského návrhu Bořka Šípka pan Petr Mader. Vizualizace má podobu dvojice křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. Horní konce křesel zdobí ručně foukané skleněné ozdoby: červené srdce a zelená spirála.

Foto: Petra Kravalová

K financování projektu ve výši 155 tisíc korun přispěla individuální dotace náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast kultury a památkové péče pana Lukáše Curyla, zbývající část byla hrazena Ostravskou univerzitou za podpory děkanů a rektora profesora Jana Laty. K slavnostnímu odhalení 13. února 2023, které bude součástí programu otevření City Campusu Ostravské univerzity na Černé louce, jsou mimo jiné pozváni paní Dagmar Havlová a zástupci Nadace VIZE 97.

Foto: Petra Kravalová

První Lavička Václava Havla byla instalována již v roce 2013 ve Washingtonu a od té doby je těchto pamětních míst po celém světě již téměř padesát. Námět, přihlásit se k odkazu Václava Havla touto formou, vzešel od docenta Daniela Jandačky. Výsledkem společného úsilí je realizace projektu, kterou měla na starosti Pedagogická fakulta OU.

Děkujeme všem, kteří vznik tohoto místa v Ostravě podpořili.