Lékařská fakulta Ostravské univerzity plánuje pro své studenty pořídit plastinované lidské tělo a končetiny. Fakultě se podařilo na přelomu listopadu a prosince uzavřít smlouvu na jejich zhotovení, které potrvá téměř rok. Pomůcky vyrobené z těl skutečných lidí budou sloužit studentům během výuky v nové cvičné nemocnici, do jejíž výstavby se fakulta pustila loni na podzim a která by se měla otevřít už studentům následujícího akademického ročníku.

„Plastové modely jsou při výuce našich studentů zdravotnických programů velmi důležité, ale je to pořád jenom plastový model s ideálně rozloženými orgány. Když se však student podívá na kompletní lidské tělo a má možnost si ho detailně prostudovat, tak je to úplně něco jiného.“

Plastinované lidské tělo společně s jednou horní a jednou dolní končetinou doplní plastové modely a reálné pitvy, na kterých se studenti učí nyní.

„Plastové modely jsou při výuce našich studentů zdravotnických programů velmi důležité, ale je to pořád jenom plastový model s ideálně rozloženými orgány. Když se však student podívá na kompletní lidské tělo a má možnost si ho detailně prostudovat, tak je to úplně něco jiného,“ vysvětluje proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání Ivona Závacká s tím, že plastinované modely navíc krásně ukážou opotřebení těla věkem. „Díky tomu studenti uvidí to, co jim plastové modely nikdy neukážou,“ dodává proděkanka Závacká. Plastinované lidské tělo a končetiny budou pomáhat při výuce mediků i studentů zdravotnických oborů, například záchranářů, fyzioterapeutů nebo ošetřovatelek. Umožní jim prostudovat lidské tělo doslova do poslední cévy.

 

„Plastinaci“ vynalezl doktor Gunter von Hagens v roce 1977. Metoda přinesla výrazné zlepšení anatomického výzkumu a výuky prostřednictvím vizuálního a hmatového vjemu a svou reálností. Plastináty dnes při výuce anatomie pomáhají už prakticky po celém světě a studentům umožňují získat ojedinělé zkušenosti díky použití autentických vzorků lidského těla.

Všechny anatomické vzorky Hagensových plastinátů pocházejí z těl dárců, kteří svá těla darovali úředním svolením za doby svého života za účelem vzdělávání příštích generací. Dárcovský program funguje již téměř 35 let. Česká veřejnost se mohla s plastináty setkat v roce 2007, kdy do Prahy dorazila výstava Bodies. Světový hit ukázal skutečná zvířecí i lidská těla. V mnohých však výstava vzbudila nejen zvědavost, ale i rozpaky.

Soubory ke stažení