Na to, jak prostřednictvím pohybu zvládnout problémy spojené s dlouhým lockdownem, odpoví vědci z Centra diagnostiky lidského pohybu Ostravské univerzity v druhém dílu FactumOU: Pravidelným pohybem proti Covid-19 i dalším nemocem:

  • Děkan Pedagogické fakulty (PdF) OU, docent Daniel Jandačka, který se zabývá souvislostmi mezi pohybem a lidským zdravím.
  • Specialistka na psychologii pohybu, docentka Steriani Elavsky.
  • Do problematiky nás uvede odborník s bohatými zkušenostmi ze světa sportovní fyziologie, docent Lukáš Cipryan.

 

„Po diskuzi o očkování, která vzbudila velký zájem veřejnosti, pokračujeme online debatou s odborníky nad dalším ožehavým tématem. Co pro nás znamená zdravý pohyb v době, kdy nás omezují různé zákazy, post-covidové stavy i ztráta motivace?“ zdůrazňuje velmi aktuální problém rektor univerzity Jan Lata, který bude živou debatou hosty provázet.

„Dnešní doba restrikcí v souvislosti s nemocí Covid-19 a s uzavřením sportovišť pravidelnému pohybu nenahrává. Samotnou kapitolou jsou pak zavřené školy a kroužky pro děti, protože zrovna ti nejmenší společně se seniory pravidelný pohyb potřebují pro zdravý vývoj či udržení zdraví nejvíce,“ říká pedagog a kinantropolog Daniel Jandačka, který bude 25. února živě odpovídat na otázky diváků.

Pro diváky budeme mít vědecky ověřené rady i tipy, jak se udržovat v pravidelném pohybu, jak rozhýbat děti nebo třeba starší dospělé.

Jak ze začarovaného kruhu ven? Co všechno v našem životě ovlivňuje pohybová aktivita nebo neaktivita? Jaká jsou doporučení odborníků pro pohybovou aktivitu dětí, dospělých
a seniorů? Pomáhá pohybová aktivita zlepšit psychickou pohodu? „Ve výzkumném centru CDLP zkoumáme psychologické motivace k pohybu a také vhodné formy pohybové aktivity a úroveň fyzické zátěže podle věku a dalších kritérií. Pro diváky budeme mít vědecky ověřené rady i tipy, jak se udržovat v pravidelném pohybu, jak rozhýbat děti nebo třeba starší dospělé,” zve na diskuzi odbornice na psychologii sportu Steriani Elavsky.

Diváci se mohou ptát odborníků během vysílání i před ním na sociálních sítích a prostřednictvím platformy Slido. Otázky mohou diváci pokládat už teď.

FactumOU je pořad Ostravské univerzity, který na základě vědeckých faktů boří mýty a pomáhá se orientovat ve velkém množství informací, názorů a postojů. Do pořadu vybíráme témata, která ve společnosti právě rezonují.

Diváci se v pořadu přes sociální sítě ptají na vše, co je zajímá. V přímém přenosu jim pak odpovídají vědci a osobnosti, ke kterým mohou mít důvěru. Ostravská univerzita se tak snaží postavit dezinformačním kampaním, šířit osvětu a pomoci v aktuální krizi, kterou může díky svým akademikům poskytnout.

FactumOU vysíláme ve čtvrtek 25. února v 18.00 a můžete ho sledovat na YouTubeFacebooku OU a také na Facebooku Fakultní nemocnice Ostrava, města Ostravy, Třince a desítkách dalších kanálů.