Události spojené se vznikem republiky v podání akademiků Ostravské univerzity přilákaly necelou dvoustovku diváků. „Večer byl geniální nejen výběrem situací, postav, historických událostí, textů a písní, ale také vtipný i radostný situačním humorem kabaretního rázu.“ Taková byla reakce doc. Veroniky Ševčíkové z Pedagogické fakulty. Akademici se na dvě hodiny převtělili do zcela nových rolí, které je dokázaly pohltit a nadchnout a své nadšení přenesli z jeviště i na publikum. Skvělou oporou jim při tom byli profesionální herci Pavel Gejguš, Petra Lorencová a Robin Ferro.

V krátkých scénkách akademici a herci divákům připomněli útrapy českých legionářů v Rusku a Itálii, hlad, bídu i nemoci obyvatel, aniž by se uchylovali k přílišnému patosu. Zaměřili se i na události, které jsou dnešnímu člověku už vzdálené, jako byl nedostatek uhlí nebo spor o českou hymnu, témata, která silně rezonovala v tehdejší společností. Divák měl možnost přenést se na dvě hodiny časem. Scénář vznikal „průběžně“, každý z akademiků přispěl svými znalostmi, divadelní tvar však získal díky dvojici Milan Cimerák a Šimon Krupa, kteří se rovněž výrazně podíleli na scénáři.

„Představení bylo důstojným a univerzitě hodným připomenutím nejen událostí v roce 1918. Byla jsem opravdu nadšený divák, který sledoval inteligentní představení, které se nepodbízí, není patetické, ale baví a připomíná množství odkazů a významů, které už dávno zmizely,“ uvedla doc. Iva Málková z Filozofické fakulty na závěr. Podívejte se na přiloženou fotogalerii.