Pokud se podaří v následujících měsících akreditaci získat, mohlo by na ostravské lékařské fakultě začít studovat prvních dvacet studentů už začátkem dalšího akademického roku. Zázemí pro ně fakulta připravuje už delší dobu. „Aktuálně dokončujeme finální detaily prostor, ve kterých by měla výuka probíhat. V nich se nachází výukové trenažéry, zubní laboratoř, stomatologická křesla a další přístroje nezbytné pro vyučování budoucích stomatologů. V případě získané akreditace jsme připraveni vypsat přijímací řízení ve zkrácené lhůtě tak, aby k nám mohli první studenti nastoupit od začátku následujícího semestru,“ říká děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity docent Rastislav Maďar.

Že je ostravská lékařská fakulta na své první studenty zubního lékařství připravena i prakticky, potvrzuje stomatolog docent Martin Starosta z nově vzniklé Katedry zubního lékařství Lékařské fakulty Ostravské univerzity: „Do učebny s výukovými trenažéry by mohli studenti zasednout klidně už nyní. Budou se v ní učit ty nejzákladnější stomatologické úkony. Její vybavení je na špičkové úrovní, naprosto srovnatelné s tím nejvyšším evropským standardem.“

O tom, že je výchova vlastních absolventů stomatologie ve zdejším regionu velmi potřebná a žádaná, podle děkana svědčí i fakt, že se do výběrových řízení na praktickou výuku přihlásily desítky stomatologů z praxe, kteří s ní chtějí aktivně pomoci. „Máme za sebou desítky úspěšných výběrových řízení na pozice lektorů a asistentů, kteří jsou připraveni do výukového procesu na naší fakultě v případě získání akreditace nastoupit,“ potvrzuje děkan Maďar s tím, že zázemí pro výuku budou mít budoucí studenti stomatologie také ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde aktuálně vznikají nové stomatologické ordinace i laboratorní zázemí nezbytné k praktické výuce studentů.