Do Ostravy přijeli zástupci z téměř padesáti univerzit z Estonska, Finska, Litvy, Lotyška, Švédska, Polska, Slovenska a Ukrajiny, kteří jsou zapojení do programu BUP. Ten už více než třicet let nabízí kooperaci na mnoha úrovních v oblasti výuky, vědy a mezinárodní spolupráce. Nyní se jeho členové setkali vůbec poprvé, a to v Ostravě. Setkání iniciovalo a organizovalo pracoviště Centra mezinárodní spolupráce Ostravské univerzity za podpory sekretariátu BUP z Uppsalské univerzity. Ostravská univerzita zastupuje české předsednictví BUP, z tohoto postu proto přišla s myšlenkou na společné setkání všech členů.
Od svého počátku je BUP koncipován tak, aby volená témata a spolupráce zapojených zemí vedla k udržitelnému rozvoji a posílení demokracie. Členové z různých zemích přinášeli nejrůznější návrhy a nápady na rozšiřování vzájemné spolupráce, aby vedla k dosažení tohoto závazku. „Toto vůbec první setkání členů BUP se rozhodně osvědčilo a budeme chtít, aby se podobná setkání opakovala,“ uvedla Ivana Adamiková z Centra mezinárodní spolupráce Ostravské univerzity, která byla hlavní iniciátorkou setkání.
Ivana Adamiková, vedoucí Centra mezinárodní spolupráce OU
Akademikům, studentům, doktorandům i zaměstnancům umožňuje BUP různé formy spolupráce. Může se jednat o propojení výuky, edukace zaměstnanců, kreditový pobyt, vědeckou spolupráci a mnoho dalšího – závisí na potřebách jednotlivých vědců a pracovišť. Univerzitám, katedrám i akademikům nabízí jedinečnou příležitost nalézt si partnery pro své téma, posílení výuky či oblast výzkumu. Jak na to?
Vytvořme přehled o aktivitách a směrech výzkumu vedoucích k udržitelnému rozvoji, sdílejme nápady
Vytvořme přehled o aktivitách a směrech výzkumu či oblastech zájmu pracovišť či jednotlivých akademiků, kteří mají zájem o spolupráci v rámci BUP a jejichž témata odpovídají myšlence udržitelnosti. Každý nápad, který povede k posílení zahraniční spolupráce, je možné realizovat. Důležité je nalézt partnery s podobnými zájmy, v čemž výrazně pomůže Centrum mezinárodní spolupráce Ostravské univerzity.
„Například pokud vím, že nějaký akademik chce zorganizovat BIP (Blended Intensive Programme) na téma environmentální historie, mohu oslovit zapojené univerzity a propojit je navzájem a zorganizovat BIP či jakýkoli jiný program. Z programu lze financovat workshopy, pobyty, studijní programy, kreditové mobility, studijní pobyt a mnoho dalších aktivit, záleží na potřebách jednotlivých pracovišť,“ uvedla Ivana Adamiková.
Hlavní koordinátorka BUP Lyudmyla Babak z Uppsalské univerzity představila aktuální nabídky spolupráce v rámci BUP. Uppsalská univerzita pravidelně zveřejňuje nabídku vědeckých témat, kurzů, akcí a aktivit rozvíjejících spolupráci na mnoha úrovních. Na těchto stránkách lze nalézt řadu příležitostí pro mezinárodní zapojení v oblasti vědy i výuky.
BUP je platformou, kde lze nabízet vědecké příležitosti, online kurzy, studentské konference, studijní programy a další, a tím oslovit zahraniční kolegy i studující. Každá ze zapojených univerzit by proto měla vytvořit obdobný seznam nabízených vědních oblastí či konkrétních témat.
Jaké problémy a výzvy řeší univerzity zapojené do BUP?
Problémy, s nimiž se univerzity potýkají v rámci internacionalizace, jsou napříč univerzitami velmi podobné. Nejčastěji souvisí s financováním a nedostatečnou informovaností akademiků, studentů a zaměstnanců, kdy každá univerzita stále hledá nejefektivnější nástroje, jak informace o jednotlivých programech, pobídkách a výzvách předat k cílovým skupinám. Dále se jednotlivé univerzity stále setkávají s přetrvávajícími obavami z nedostatečné znalosti cizího jazyka či nedostatečnou nabídkou programů a kurzů v cizím jazyce či s rozdílným systémem fungování vysokých škol v rámci Evropy. To jsou všechno oblasti, na něž se nyní jednotliví členové zaměří a pokusí se nalézt nástroje, ať už v podobě databází či software, které povedou k lepšímu propojení a informovanosti všech členů participujících univerzit.
Nejdiskutovanějším tématem společného setkání proto bylo posílení vzájemné komunikace a efektivnější sdílení informací. Kdo má zájem o zapojení se do programu BUP, může kontaktovat Centrum mezinárodní spolupráce Ostravské univerzity.
V tuto chvíli se lze hlásit do programu TO BE IN, který nabízí spolupráci v mnoha směrech, například: přípravu společných studijních programů v cizím jazyce; vytvoření studijních plánů se začleněním „mobility window“; hostujícího profesora; přípravu aktivit, které OU nabídne partnerům z mezinárodních sítí univerzit; Collaborative Online International Learning (COIL) a mnoho dalšího.
Celou výzvu TO BE IN a více informací naleznete na share pointu CMS.