Tamara Dimeska přijela do Ostravy před měsícem na pracovní stáž se studentskou organizací IAESTE. Kulturní rozdíl mezi Makedonií a Českem jí nepřipadá nijak výrazný, ale při našem povídání jsme přeci jen narazili na fakta, která jsou pro Čechy k neuvěření. Víte například, jak se nakládá s nejsilnějším opiem světa? V Makedonii s ním uklízejí.
Jsi tady krátce, ale splnilo Česko tvá očekávání?
Věděla jsem, co čekat, takže ano.
A jsou Češi v něčem odlišní od Makedonců?
Myslím, že v tomto by se dal celý Balkán zahrnout do jednoho pytle. Jsme zkrátka hlučnější, vřelejší a bezprostřední. Češi jsou více zdrženliví.
Matka Tereza byla ze Skopje, myslíš, že se to nějak podepsalo na Makedoncích a že se proto v něčem odlišují od zbytku Balkánu?
Vůbec ne (směje se). Jestli je to vidět, tak jedině na památkách ve městě – v centru Skopje je památný dům, taky několik soch. Ale na mentalitě to poznat není… Nebo jsem alespoň já nikoho výrazně poznamenaného nepotkala.
Dočetla jsem se, že makedonské opium je jedno z nejsilnějších na světě. Je to u vás oblíbená droga?
To ani ne. Pije se jenom příležitostně. Ale nejčastěji se používá jako lék na nachlazení nebo čistící prostředek (směje se).
Taky se říká, že se u vás parkuje na chodníku.
Pravda, pravda (směje se).
Kdybys měla někoho pozvat do své země, na co bys je lákala?
Rozhodně by to byla příroda. Velkou část země tvoří hory, máme přírodní jezera – Ohridské jezero je dokonce na seznamu chráněných památek UNESCO. Dojranské jezero je zase známé svými léčivými účinky. Ale pokud by chtěli zažít kus kultury, měli by se přijet podívat na svatbu v horském městečku Galičnik. Každý rok vybraný pár slaví svou svatbu pět dní vkuse s tisíci dalších lidí, je to takový svatební festival. Pravidelně tam bereme naše zahraniční studenty z IAESTE. Ve Skopje bych doporučila Old Bazaar – pozůstatek turecké nadvlády. Je to místo, které přes den funguje jako nákupní čtvrť, a večer se změní na párty místo.
Říkáš, že pracuješ se zahraničními studenty. Co tě k tomu vede?
Jednak tak mám možnost cestovat po celé Evropě – ať už prostřednictvím stáží, nebo za přáteli – a ti jsou dalším důvodem, člověk potká mnoho lidí, kteří mu přirostou k srdci. Ale v neposlední řadě jsou to také cenné zkušenosti – vyzkoušela jsem si organizovat několik opravdu velkých událostí.
Byla jsi už kromě této stáže v Ostravě ještě někde?
Ano, byla jsem na stáži v Polsku. Tam jsem se cítila skvěle, protože Poláci jsou vlastně Evropané, ale s tak trochu balkánskou mentalitou.
V Makedonii je vysoká nezaměstnanost, údajně kolem 50 %. Je to jeden z důvodů, proč se snažíš vycestovat?
Je to důvod pro mnoho mladých lidí, proč odjet z Makedonie. Neznám přesná čísla, ale ano, nezaměstnanost je tam extrémně vysoká.
A jaký je tvůj plán do budoucna?
Příští víkend pojedu na festival do Polska. Do konce léta budu v Ostravě na stáži a pak se uvidí.