Čtyři dny od 12. do 15. května patřily zástupcům devíti evropských univerzit, kteří přijeli do Ostravy, aby osobně prodiskutovali nejaktuálnější témata, která jsou společná všem evropským univerzitám. Zatímco úterní program se odehrával z velké části „za zavřenými dveřmi“, jednotlivé útvary a delegáti pracovních balíčků se věnovali výhradně pracovním otázkám souvisejícím s agendou v rámci Aliance NEOLAiA, středa byla více otevřená širší akademické obci a studujícím.
Středeční program dával mnoho příležitostí k navazování vztahů, sdělování nápadů a hledání řešení společných problémů. Čtyřdenní setkání upevnilo vzájemné vazby a posunulo mezinárodní spolupráci o další významný krok. Studentům, akademikům i zaměstnancům se brzy otevřou další možnosti mobilit, profesní příležitosti i mezinárodní studijní programy.
Všechny čtyři dny společného setkání Aliance NEOLAiA jsou zachyceny ve fotogalerii:
Slavnostní zahájení ostravského setkání Aliance NEOLAiA se konalo v pondělí 12. května ve Velkém světě techniky Dolní oblasti Vítkovic. Setkání zahájili rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký a rektor partnerské univerzity ve švédském Örebru a zároveň prezident Aliance NEOLAiA Johan Schnürer.
Mezi hosty setkání Aliance NEOLAiA byli jak zástupci vedení všech devíti univerzit, tak studenti, delegáti jednotlivých pracovních balíčků NEOLAiA i externí poradci z řady municipalit a regionů zemí Aliance.
Zahájení a velké části programu se zúčastnila také náměstkyně primátora města Ostravy Andrea Hoffmannová.
Pondělní přivítání bylo místy velmi vřelé. Rektoři se na společné diskuzi nejednou vyjádřili, že Aliance NEOLAiA je velká rodina, která nezná geografické hranice a každé společné setkání jen prohlubuje vzájemné vztahy a utvrzuje, že univerzity Aliance NEOLAiA jsou nedílnou součástí evropského vzdělávacího systému se společnými hodnotami a cíli.
Zahraniční hosté absolvovali komentovanou prohlídku Dolní oblasti Vítkovic. Rektor Univerzity v Tours Philippe Roingeard, rektor Univerzity v Nikósii Philippos Pouyioutas s kancléřem Johanem Schnürerem, rektorem Petrem Kopeckým a zástupkyní DOV.
Úterní program byl ryze pracovní, zástupci jednotlivých univerzit tvořili několik pracovních skupin podle oblasti zaměření – například oblast: dopad vědy a výzkumu do regionální ekonomiky a politiky, digitální transformace, diverzity a inkluze, další možnosti mezinárodních mobilit pro studující, akademiky i zaměstnance, možnosti podnikání v akademickém prostředí, mezinárodní výuky a vzdělávání, projektového řízení a řady dalších.
Výsledkem vzájemné koordinace a spolupráce napříč univerzitami je první mezinárodní studijní program Inclusion Studies, který Ostravská univerzita připravuje společně s univerzitou v německém Bielefeldu a rumunskou univerzitou v Sučavě.
Přestože jsou všechny zapojené univerzity evropské, každá do Aliance vstupovala s jinou zkušeností, s jinými podmínkami, přístupy a svými možnostmi se často velmi liší. NEOLAiA velmi přispívá k definování vzájemných odlišností a odstraňování administrativních či finančních bariér, aby docházelo k co nejužší spolupráci na všech úrovních a ve všech oblastech.
V panelové diskuzi rektorů, moderované studenty, kteří předsedají Studentské poradní skupině Aliance, se rektoři zabývali především otázkou, jak studující více zapojit do rozvoje univerzity, aby jejich hlas nebyl pouze formální a nezazníval jen prostřednictvím akademických senátů. (Zleva: Philippos Pouyioutas rektor Univerzity v Nikósii, Mihai Dimian, rektor Univerzity Štěpána Velikého v Sučavě, Angelika Epple, rektorka Univerzity v Bielefeldu, Johan Schnürer, rektor Univerzity v Örebro a prezident Aliance NEOLAiA, Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity, Nicolás Ruiz Reyes, rektor Univerzity v Jeanu, Lina Tamutienė, rektorka Státní univerzity aplikovaných věd v Šiauliai, Philippe Roingeard, rektor Univerzity v Tours a prof. Abdelaziz Rhandi, zástupce rektora Univerzity v Salernu.
Velkou otázkou společné debaty byla také role humanitních věd ve společnosti. Rektoři například diskutovali o tom, v jakém ohledu se musí humanitní vědy přizpůsobit novým společenským i technologickým podmínkám. Rektoři vyzvali také k větší mezioborové spolupráci, k propojování humanitních věd s přírodními a technickými obory. I to je jedním z cílů Aliance NEOLAiA.
Diskuze byla skvělou příležitostí zjistit, co studenti očekávají od vedení univerzit, v čem univerzity vidí další výzvy pro studující a jak si vzájemně pomoci. „Univerzity nás připravují příliš na přítomnost. Potřebujeme získat praktické dovednosti a vzdělávat se v oborech, které uplatníme především v budoucnu,“ zaznělo z pléna od jednoho z přítomných studentů.
Jedním z hlavních programových bodů společného setkání byl podpis dlouho připravované Charty k diverzitě a inkluzi (D&I NEOcharter), v níž se univerzity zavazují k vytvoření podpůrných a spravedlivých podmínek na univerzitách. Zleva: prof. Abdelaziz Rhandi z Univerzity v Salernu, Mihai Dimian, rektor Univerzity v Sučavě, Philippe Roingeard, rektor Univerzity v Tours, prezident Aliance NEOLAiA Johan Schnürer a Renáta Tomášková, prorektorka pro mezinárodní vztahy OU a hlavní organizátorka programu setkání.
Po panelové diskuzi se účastníci mohli setkat ve World Café, kde u tematicky zaměřených stolků hledali cesty k cílům v různých oblastech života univerzity a sdíleli zkušenosti z různých univerzit a zemí. Největší zájem byl o otázky, jak zapojit více studentů do mezinárodní spolupráce a aktivit Aliance, jak by měly univerzity respektovat diverzitu potřeb a očekávání svých studentů i zaměstnanců, či zda a jak by měly univerzity vést studenty k vlastnímu podnikání.
Studentka Ostravské univerzity Natálie Kabáčová (zcela vlevo) byla koordinátorkou u pracovního stolku s tématem „How can we engage more students“.
World Café propojilo zaměstnance, studující i akademiky napříč obory a oblastmi zájmu. Mezi další diskutovaná témata patřila například Research collaboration, Students becoming Alumni, Regional stakeholders, Improving Teaching and Learning a další.
Středeční pracovní část programu uzavřelo slavnostní předání prvních digitálních odznaků Volunteer in Developing Countries za dobrovolnickou činnost v rámci programu OU Aid. Ocenění předal rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký. U mikrofonu prorektorka pro mezinárodní vztahy OU Renáta Tomášková.
Zleva: David Pakizer z Lékařské fakulty (Keňa), Veronika Sikorová z Fakulty Sociálních studií (Keňa), Tereza Hovadíková z Pedagogické fakulty (Keňa) a Martina Kuncová z Fakulty sociálních studií (Filipíny). Všichni tito studující získali za svou dobrovolnickou činnost v rozvojových zemích Afriky a Asie v rámci programu OU AID digitální odznak Volunteer in Developing Countries.
Studentští zástupci Aliance NEOLAiA, kteří jsou hlavními studentskými koordinátory aktivit na svých domovských univerzitách. Společná fotka před budovou Pedagogické fakulty OU v City Campusu.
Závěrečná fotka všech delegátů a zástupců, kteří dorazili do Ostravy na společné setkání Aliance NEOLAiA ve dnech 12. – 15. května 2025.
Organizační a realizační tým ostravského setkání NEOLAiA z Centra mezinárodní spolupráce OU, který stojí také za mnoha dalšími aktivitami v rámci Aliance (Zleva: Kamila Danihelková, Marek Suchánek, Zdeňka Žédková Suchá, Veronika Brancová Hase, Tereza Kotzurová, Ilona Marhevská, Ivana Adamíková, v přední řadě: Lea Prusková a Klára Šmiřáková.