Fakulta umění Ostravské univerzity si vás dovoluje srdečně pozvat na klarinetový koncert významného maďarského umělce Gabora Vargy. Ten během svého hostování na Fakultě umění poskytne také individuální klarinetové lekce.

A jaké skladby zazní na jedinečném koncertu? Těšit se můžete na tento program:

• Johann Sebastian Bach (1685–1750): Sonáta pro sólové housle č. 1 G moll, BWV 1001
    – Largo
  • Johann Sebastian Bach: Sonáta pro sólové housle č. 2 A moll, BWV 1003
    – Grave
  • Johann Sebastian Bach: Suita pro sólové violoncello č. 1 G dur, BWV 1007
    – Prelude
    – Allemande
    – Courante
    – Sarabande
    – Menuett
    – Gigue
  • Johann Sebastian Bach: Suita č. 2 D moll, BWV 1008
    – Prelude
    – Allemande
    – Courante
    – Sarabande
    – Menuett
    – Gigue

Nezapomeňte se k události přihlásit také na sociální síti Facebook.

Koncert proběhne za finanční podpory společnosti Buffet Crampon a bude spojený s prezentací nového modelu Buffet Crampon XXI.

Gabor Varga se narodil v Maďarsku v roce 1974, studoval na univerzitě v Szegedu a na Lisztově hudební akademii v Budapešti, kde získal diplom v roce 1996. V roce 2002 studoval postgraduálně také na Pařížské konzervatoři. Jeho profesionální kariéra začala v roce 1995, kdy byl angažován jako sólo klarinetista v Györ Philharmonic Orchestra. V roce 1996 se stal prvním klarinetistou Concerto Budapest a od roku 1997 je sólo klarinetistou v Symfonickém orchestru Maďarského rozhlasu. V letech 2005 až 2007 působil jako sólo klarinetista Symfonického orchestru v Singapuru. Pravidelně také spolupracuje s Komorním orchestrem Franze Liszta.

Varga je vítězem několika národních (v letech 1985, 1988 a 1992) a mezinárodních soutěží (1994, 1995 a 2001), od té doby vystupoval ve více než 25 zemích po celém světě (včetně USA, Kanady, Peru, Japonska, Číny, Tchaj-wanu, Singapuru, UK, Francie, Španělska a Itálie) a jako sólista vystupoval v takových koncertních sálech jako Musikverein ve Vídni a Gewandhaus v Lipsku. Rovněž se účastní jako sólista a komorní hráč na významných hudebních festivalech a nejprestižnějších klarinetových festivalech celého světa.

Je vášnivým zastáncem nové hudby a premiéroval několik soudobých komorních děl a rovněž objednal sólové koncerty pro klarinet u předních maďarských skladatelů jako Kovács, Durkó, Fekete, Szentpàli, Vajda a neustále hledá příležitosti, jak představit a zpřístupnit soudobou hudbu maďarské veřejnosti, včetně Sonáty Mieczyslawa Weinberga nebo Klarinetový koncert They Musgraveové. Jeho nahrávky zahrnují několik komorních děl a také koncerty Webera a Mozarta, které natočil pro maďarský rozhlas a CD nahrávky: Nielsen Concerto, Dreamdances Kovácse, komorní hudba Jiřího Družeckého či klarinetový koncert Gergely Vajdy. Pravidelně je zván na mistrovské kurzy v Evropě, Asii, Severní Americe, Jižní Americe na významných univerzitách (Peking, Katovice, Londýn atd.) a pro klarinetové festivaly ICA a ECA.

Vargova pedagogická kariéra začala na Lisztově hudební akademii v Budapešti v roce 2001, kde působil jako asistent. V roce 2006 učil na NAFA v Singapuru. V roce 2014 nastoupil na univerzitu v Debrecínu ve východním Maďarsku, ale později téhož roku byl jmenován profesorem hry na klarinet na Fakultě hudebního umění Tibora Vargy na univerzitě v Györu. Od roku 2017 zastává pozici International Chairof Clarinetna prestižní RNCM v Manchesteru v Anglii. Gabor Varga je oficiálním hráčem francouzské společnosti Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.