Letos podruhé se Ostravská univerzita zapojí do Evropského týdne udržitelného rozvoje, jehož smyslem je ukázat, jak každý jednotlivec může udržitelně pečovat a rozvíjet své okolí, aniž by zatěžoval planetu. Součástí tohoto týdne jsou inspirativní přednášky, workshopy, výstavy a další akce.

Ostravská univerzita se do akce zapojila s vlastním programem v termínu 30. září – 3. října. Srdečně zváni jsou nejen studenti a zaměstnanci univerzity, ale i široká veřejnost.

Pondělí 30. září – úklidová akce se zapojením místní komunity

Ve spolupráci s Fakultou sociálních studií připravujeme úklidovou akci, kde studenti a místní obyvatelé společně zvelebí své okolí, a to nejen vyčištěním ulic od odpadků a náplav po povodních, ale i například vytvořením nenáročných herních prvků pro místní děti.

Společně s neziskovou organizací Vzájemné soužití jsme vytipovali vyloučenou lokalitu ulice Jílová, vzhledem k aktuální po povodňové situaci se však lokalita ještě může změnit na základě momentálních potřeb zasažených obyvatel. Jsme ve spojení s organizacemi pomáhajícími v zasažených oblastech Ostravy a snažíme se operativně reagovat, aby naše pomoc směřovala tam, kde je jí skutečně zapotřebí.

Pokud chcete společně s námi pomoci, sledujte naše webové stránky a sociální sítě, kde vás budeme včas informovat o případných změnách.

V případě, že chcete také pomoci při úklidu, vyplňte registrační formulář, budeme vás kontaktovat.

Středa 2. října – Mlýnský SWAP, květinová poradna, upcyklace oblečení

Máte doma nádobí, které už nepotřebujete, oblečení, které nenosíte, rostliny, které nezaléváte? Zapojte se do našeho Mlýnského SWAPu, tedy výměny nejrůznějšího zboží. SWAP je skvělou příležitostí k setkání s lidmi podobného smýšlení, jimž záleží na tom, aby každá věc sloužila co možná nejdéle a nacházela své upotřebení u dalších lidí. Díky SWAPu můžete i vy získat neokoukané kousky oblečení, knihy, které marně sháníte či vybavení do domácnosti…

Ve středu od 9 hodin přinášejte knihy, pokojové květiny, vybavení domácnosti a oblečení včetně doplňků, které už u vás nenajdou využití. Mějte na paměti, že věc by měla ještě sloužit někomu dalšímu, proto vybírejte věci zachovalé a čisté. Sami třeba narazíte na zajímavý kousek hodící se do vaší domácnosti či šatníku.

Přijďte vyměnit nepotřebné za potřebné, na SWAPu také zjistíte, jak snadno upcyklovat starý textil a dát mu nový šmrnc, nebo se můžete poradit, jak správně pečovat o rostlinku, aby vám co nejdéle zdobila váš interiér. Součástí SWAPu je totiž poradna doktora Tomáše Turečka z Botanické zahrady při Přírodovědecké fakultě OU.

Nemusíte se bát, že zbylé věci přijdou nazmar. Spolupracujeme s Nadací Moment a Armádou spásy, ty prostřednictvím svých charitativních obdchůdků dávají věcem druhou šanci. Všechny věci z našeho SWAPu poputují k těmto organizacím, které zajišťují jejich další využití.

Středa 2. října –  workshop „Klima se mění, a co teď?“

Je pro vás nepochopitelné, jak jsou někteří lidé slepí a hluší k otázkám zabývajícími se změnami klimatu? Jak je přimět, aby poslouchali, aby se zamysleli, co oni sami mohou udělat, aby snížili dopady svého chování na klimatické změny? Interaktivní workshop „Klima se mění, a co teď?“ ukáže, jak udělat téma ochrany klimatu „great again“. Posluchače seznámí s nejzásadnějšími oblastmi souvisejícími se změnou klimatu. Vysvětlí, jakou roli hraje stát, jakou politici či univerzity.

Tento workshop nabídne účastníkům prostor k diskusi a hledání nových přístupů, jak efektivně komunikovat a prosazovat klimatická témata.

Workshopem provedou Beáta Hanousková a Ondřej Pergl z Ministerstva životního prostředí.

Srdečně zveme do studovny Jacquese Rupnika v Univerzitní knihovně OU, workshop začíná 2. října od 16 hodin.

Čtvrtek 3. října – Hloubení tůní v Přírodní památce Obidová v srdci Beskyd

Pomozte nám vrátit krajinu do její původní podoby. Společně s kolegy z Přírodovědecké fakulty jsme vytipovali místo, které je jedinečné díky výskytu endemitních druhů rostlin i živočichů. V důsledku lidské činnosti došlo k odvodnění luk v této oblasti a naším cílem je vrátit místnímu potoku jeho přirozené meandrující koryto a vyhloubit mokřadní tůně, aby dokázaly účinně zadržovat vodu v krajině.

Zveme vás na kouzelné místo Obidová, kde máte možnost napomoci vrátit narovnaný a zahloubený potok do jeho původní meandrující podoby a obnovit tůně, aby nejen zadržovaly vodu stékající po loukách, ale také poskytly domov vzácným živočišným druhům.

Máte-li zájem zapojit se do této aktivity, prosím, vyplňte registrační formulář. Budeme vás kontaktovat.

Aktivity jsou realizovány díky projektu Podpora zelených dovedností a udržitelnosti na OU, reg. č. NPO_OU_MSMT-2120/2024-4.