V prvním z dílů studenti definovali témata, která si z jejich pohledu zasluhují pozornost. V následujících dílech proto hovoří například o dezinformacích, sociálních nerovnostech nebo o absenci kultury.
Nejnovější díl seriálu Na co jsme zapomněli se ohlíží za kulturou během pandemie. Kdo všechno se podílí na celém kulturním průmyslu a jaké profese jsou přímo či nepřímo ohroženy restrikcemi, přiblíží studenti Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Tentokrát moderuje historička umění Daniela Rywiková z katedry dějin umění a kulturního dědictví. Jako hosta si kromě studentů přizvala také kolegu Tomáše Koudelu – kurátora, spisovatele a proděkana pro vnější, vnitřní komunikaci a tvůrčí činnost z Pedagogické fakulty OU. Společně rozkryjí, jak ekonomicky významný je celý kulturní segment a o co všechno přicházíme v okamžiku, kdy jsou pozastaveny koncerty, divadla, galerie ale třeba i knihovny. Jak absence kultury ovlivňuje nejen samotné interprety i konzumenty ale i všechny další profese, které s kulturou nějak souvisí. Bude zase kultura tou samozřejmou součástí našeho života? Budeme si jí více vážit? Poslechněte si, jak to vidí nastupující generace.
Třetí díl seriálu Na co jsme zapomněli se věnuje sociálním nerovnostem ve společnosti. Studenti Fakulty sociálních studií a Filozofické fakulty Ostravské univerzity si všímají, kde a v jaké podobě se projevují. Do jaké míry všechna opatření proti šíření nemoci covid 19 prohloubila sociální nerovnosti a koho se opatření nejvíce dotkla, kdo byl jimi nejvíce zasažen a jaké mohou mít důsledky.
Studenti Filozofické fakulty Ostravské univerzity se zamýšlí nad tím, jak dezinformace vznikají, kdo je jimi nejvíce ohrožen a proč. Odpovídají na otázku, zda by měla existovat cenzura sociálních sítích, či jak odhalit dezinformaci, jak odlišit pravdivou zprávu od té dezinformační či hoaxu. Učí náš vzdělávací systém dostatečně kriticky myslet? Umí mladí lidé pracovat s informacemi, zajímají se o svět kolem sebe? Zjistíte v našem podcastu Na co jsme zapomněli aneb dezinformace. Pořadem provází Petr Kopecký z katedry anglistiky a amerikanistiky FF OU.
Existuje široká paleta lokálních i globálních problémů – klimatických, společenských atd., které se během pandemie zasunuly do pozadí. Většinou se k nim vyjadřují lidé zralého věku, politici, vědci, ale nás zajímá, co si o nich myslí mladí lidé, kterých se tyto bobtnající problémy v budoucnu dotknou nejvíce. Světové ekonomické fórum ve své poslední zprávě uvádí, že nejrizikovější faktor, jemuž bude lidstvo čelit, je deziluze mladých. V našem podcastovém seriálu se pokusíme zjistit, jak velkou deziluzi pociťují mladí lidé, co považují za největší problémy dneška, ať už jsou spojené s pandemií nemoci covid 19 či nikoli. Právě na to se ptají svých studentů a studentek děkan Filozofické fakulty OU Robert Antonín a děkanka Fakulty sociálních studií OU Alice Gojová.
Zveme tedy k poslechu podcastu s názvem: Na co jsme zapomněli?