Yunmin Jung vede výzkumnou skupinu, která pracuje na patentu, jenž by mohl způsobit revoluci v léčbě rakoviny. Yunmin Jung na Ostravské univerzitě působí teprve necelého půl roku, ale její interdisciplinární specializace v biologii a optice je pro projekt už nyní nesmírným přínosem. V rozhovoru jsme se zaměřili nejen na její přelomový výzkum, ale také na lidskou stránku radikálního rozhodnutí přemístit se za vědou do jiného kulturního kontextu.
Aktuálně zastáváte pozici hlavního řešitele ve výzkumné skupině projektu LERCO. Tato pozice pro váš osobní život znamenala přestěhovat se do jiné země. Co vás k tak radikálnímu rozhodnutí přivedlo?
Budu upřímná, po studiích jsem hledala pozici hlavního řešitele. Nebylo to vůbec snadné, ale nakonec jsem narazila na volnou pozici v projektu LERCO. V mé situaci bylo poněkud složité najít vhodnou pozici. Mám Ph.D. v chemické fyzice, pracuji v oblasti biofyziky, imunologie a optiky, mám tedy velmi specifický interdisciplinární přesah. Najít pozici hlavního řešitele pro mne bylo velmi těžké. Většina univerzit nabízí velmi konkrétní témata, jen v oblasti imunologie, nebo jen v oblasti biofyziky. Trvalo opravdu dlouho najít pozici odpovídající mému zaměření. Když jsem narazila na projekt LERCO, neváhala jsem. Vnímám tuto příležitost jako významný posun v mé kariéře. V minulosti jsem studovala jedenáct let v zahraničí během doktorátu a postdocu, neměla jsem ze stěhování žádné obavy. Evropa je mi blízká.

Byla jste už někdy předtím v České republice?
Ano, několikrát během mého doktorátu, který jsem absolvovala v Izraeli. Bylo to pro mne poměrně blízko, vydala jsem se sem asi dvakrát. Zajímala mě kultura, už tehdy jsem si o České republice mnoho zjišťovala. Nejvíce mě jako věřícího člověka zaujal Jan Hus. Udělal mnoho pro křesťanství a vnímám jej jako velmi důležitou historickou postavu. Tenkrát jsem cestovala pouze jako turistka, ale vždy si ráda přečtu o významných věcech a své turistické cesty používám jako nástroj k seberozvoji.
Během doby, kdy jste hledala vhodné místo pro své zaměření, hledala jste příležitosti i doma v Koreji, nebo jste věděla hned, že chcete do Evropy?
Postdoc jsem dělala v americkém La Jolla. Kvůli covidu jsem se musela vrátit do Koreje, kde jsem našla institut, kde jsem se mohla seberealizovat. V Americe jsem se věnovala spíše biologii, a už mě to upřímně trochu nudilo. Chtěla jsem se vrátit k výzkumu, kde mohu kombinovat technologie s imunologií. Pracovala jsem v IBS Centre pro Nanomedicínu v Jižní Koreji, kde jsem zkoumala využití nanotechnologie v biomedicíně. Přesto jsem věděla, že je to jen přechodná stanice a že budu hledat pozici jinde, nevyhovuje mi korejská vědecká kultura. Inzerát pro LERCO mi připadal ideální a při pohovoru jsem měla velmi dobrý pocit jak po stránce vědecké, tak osobní.
V rámci projektu LERCO aktuálně se svou pracovní skupinou budete žádat o patent, který může vést k revoluci v léčbě rakoviny. Můžete čtenářům přiblížit, na čem pracujete?
Můj tým pracuje na optogenetice a na kontrole aktivace imunitních buněk. Cílem výzkumu je regulace toho, kdy a jak se imunitní buňky aktivují, zůstávají aktivní nebo jsou potlačeny. Jde o soubor signálů a mechanismů, které zapínají, zesilují, tlumí nebo vypínají aktivaci těchto buněk, aby reakce nebyla ani slabá, ani nadměrná. Jak jsem již zmiňovala, jsem mimo jiné odborník také na optiku a mikroskopické techniky, v tomto výzkumu své interdisciplinární přesahy zúročuji. Chtěla jsem využít optických technologií ke kontrole buněk. Jedna z technik je optogenetika. Chci využít světla ke kontrole aktivity buněk, zjednodušeně jde o vypínání a zapínání světla mířeného na postiženou část těla a kontrolu reakce buněk.

Jaký dopad může mít výzkum pro běžného člověka?
Zatím je v plenkách, ale výsledek by mohl vést k revoluci v léčbě rakoviny. Chceme pomocí světla aktivovat buněčný receptor k tomu, aby rozpoznal rakovinné buňky a začal je léčit. Na rozdíl od chemoterapie světlo působí lokálně a nezasahuje zdravé buňky, tak jako chemoterapie, která se de facto nedá řídit a ničí i zdravé buňky, v důsledku toho pacientovi vypadávají vlasy a následují další zdravotní komplikace. U světelné terapie se aktivuje jen buňka, která je v bezprostřední blízkosti té napadené, a nikoli všechny. Léčba světlem by se mohla značnému procentu nežádoucích účinků současné léčby vyhnout, díky tomu, že ji můžeme řídit v čase i prostoru.
Jak vypadá váš běžný den v práci?
Jsem vedoucí týmu a mám na starosti velké množství byrokracie. Ráno přijdu do kanceláře na Lékařské fakultě vedle rozestavěné budovy LERCO, uvařím si kávu a jednu až dvě hodiny vyřizuji maily. Poté se spojím se členy týmu a zjišťuji, zda se při práci nevyskytla nějaká situace, kterou by bylo zapotřebí operativně řešit. Obvykle je to jen rychlý telefonát nebo chat, někdy se v rychlosti potkáme osobně. V této fázi výzkumu analyzuji svá dříve nasbíraná data, takže v posledních dnech pracuji na kódech a analýzách na počítači. Tím obvykle strávím celé odpoledne. Konec pracovního dne věnuji vyhledávání novinek v oblasti našeho výzkumu, abych byla stále v obraze. Mívám také online meetingy s kolegy v Koreji a v Izraeli. Takto vypadá můj běžný den a samozřejmě někdy mezi tím si dám oběd. (smích)

Mluvily jsme o vaší zahraniční zkušenosti s vědou, jak vnímáte české vědecké podhoubí?
Upřímně většinu času zatím sedím tady u počítače a analyzuji data, takže jsem se do toho zatím příliš nedostala. Kolegové na univerzitě jsou ale velmi otevření jakékoli diskusi, podporují se a jsou otevřeni zkoušet inovativní nápady a podporovat se ve výzkumu navzájem. Myslím, že takové nastavení je základ pro to, abychom v druhé části projektu navázali propojení mezi výzkumnými skupinami. Vnímám to jako důležitou složku, nemáme mezi sebou žádné bariéry, otevřeně sdílíme nejen myšlenky, ale také materiály. Zatím tady jsem ale pět měsíců, možná to jsou jen první dojmy. Abych ale byla upřímná, setkávám se i s negativními zkušenostmi. Například byrokracie v České republice je nekonečná, na některé dokumenty čekám měsíce.
Yunmin Jung se narodila v Pohangu v Jižní Koreji a vyrůstala v Soulu. Získala Ph.D. v chemické fyzice na Weizmann Institute of Science v Izraeli. Během svého doktorátu a postdoktorandského studia strávila 11 let v zahraničí, zejména v Izraeli a USA (La Jolla Institute for Immunology, La Jolla). Specializuje se na biofyziku, imunologii a optiku, díky čemuž má velmi specifický interdisciplinární přesah. Působila v IBS Centre for Nanomedicine v Jižní Koreji, kde se věnovala bioinženýrství a výzkumu nanotechnologií. Nyní vede výzkumnou skupinu projektu LERCO na Ostravské univerzitě, kde pracuje na patentu v oblasti optogenetiky k regulaci aktivace imunitních buněk, který má potenciál revolučně změnit léčbu rakoviny. Její tým se zaměřuje na cílenou kontrolu imunitních buněk pomocí světla, čímž by bylo možné minimalizovat nežádoucí účinky současných terapií. Její skupina, Immuno-Biophysics Lab v rámci Blood Cancer Research Group (BCRG) na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, aktuálně hledá vysoce motivované studenty magisterského a doktorského studia se zájmem o optogenetiku, imunoterapii buněk, superrezoluční zobrazování a biofyziku. Yunmin Jung oceňuje otevřenost a spolupráci českého vědeckého prostředí a považuje tuto zkušenost za významný krok ve své kariéře i osobním rozvoji, protože spojuje vědu na špičkové úrovni s životem v novém kulturním kontextu.
Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) je nově budovaný vědecko-výzkumný hub, který jako jeden z nástrojů umožňuje transformaci Moravskoslezského kraje (dále MSK) z „uhelného” na „zdravější a chytřejší” region. Špičkově vybavené zázemí a 9 excelentních výzkumných týmů projektu umožní realizaci aktivit v širokém a unikátním mezioborovém zaměření v biomedicínských, přírodovědných a behaviorálních oborech, od základního výzkumu přes experimentální vývoj po aplikovaný výzkum, napříč vědeckovýzkumnými institucemi (OU, FNO, VŠB-TUO) a dalšími spolupracujícími vědeckovýzkumnými i komerčními subjekty z praxe v ČR i v zahraničí.
Cílem projektu je komplexní podpora rozvoje inovačního vědeckovýzkumného potenciálu MSK kraje v netechnických oborech s dopadem na: zdraví obyvatelstva, rozvoj spolupráce vědy a výzkumu s komerční sférou (podpora vzniku spin-off a start up firem), podporu zaměstnanosti v kraji, zvýšení atraktivnosti regionu ve vědě a výzkumu, vzdělávání a municipality poskytnutím inovačních nástrojů. Projekt není postaven na komerčních aktivitách nebo jejich podpoře, pouze z dlouhodobého horizontu připravuje vhodné zázemí pro další možnou (a žádoucí) spolupráci vědeckovýzkumné sféry s aplikační sférou v MSK, která tu regionálně dosud nebyla dostatečná.
