Většina našich studujících zná dobře Centrum Pant, Minikino kavárnu a Pavilon na Černé louce. Právě oni si přes léto pro své příznivce i náhodné kolemjdoucí připravili program s názvem Léto v centru zahrnující promítání filmů, koncerty a různá představení.

Prázdniny zahajují v bistru Pavilon v úterý 2. 7. promítáním české filmové klasiky Vesničko má středisková. Další úterý bude Pavilon na Černé louce patřit ostravské acustic-folkové kapele Acustrio, ve čtvrtek 11. 7. si fanoušci Quentina Tarantina vychutnají Shosanninu pomstu ve filmu Hanebný pancharti. Během prázdnin nabídne Pavilon další filmové lahůdky jako je Amélie z Montmartru, povídkový film s příjemnou atmosférou Kafe a cigára nebo noir snímek natočený podle komiksové předlohy Sin City – město hříchu.

Kdo ještě nenavštívil letní Pavilon, má jedinečnou příležitost zažít pohodové léto s oblíbeným drinkem v ruce a pod širým nebem. Na večerní program si nezapomeňte přibalit deku, večery u řeky sice bývají příjemné, ale občas trochu chladné.

Letní čtení

Léto je doba odpočinku, proto i náš první čtenářský tip bude hodně odpočinkový. Hlavně čtenářky tíhnoucí k romantice budou jistě znát knihy italské autorky, profesorky v oblasti neurověd píšící pod pseudonymem Ali Hazelwood. Komu je však tato autorka zatím neznámá a nebo touží po oddychovém romantickém čtení, může sáhnout po jakékoli z jejích knih. Ovšem nejedná se o žádnou bezduchou červenou knihovnu. Její hrdinky jsou vtipné, chytré, někdy sebeironické, které se vedle potíží s láskou musí často potýkat také se začátky své vědecké kariéry. Knihám Ali Hazelwood nechybí romantika, erotika, vtip a vhled do života začínajících vědkyň.

Pokud chcete léto věnovat vážnější četbě, která vás donutí přemýšlet, sáhněte po poslední knize vynikajícího britského historika, novináře Timothyho Gartona Ashe s názvem Evropa, náš domov. Ash zde na krátkých příbězích založených na osobních vzpomínkách a setkáních s významnými i zcela neznámými lidmi ukazuje proměny Evropy, uvádí příčiny a následky klíčových historických událostí, jež vedly k tomu, že se Evropa stala domovem mnoha národů s rozličnou identitou a mluvících rozličnými jazyky. Kniha nese podtitul Od vylodění v Normandii po válku na Ukrajině, a právě tyto dvě události, pád berlínské zdi, stávka polských dělníků v gdaňských docích nebo brexit určují trajektorii autorova vyprávění. Sleduje rozkvět Evropy v devadesátých letech i tendence k nebezpečné fragmentaci Evropy, která nám všem tvoří velmi pestrý, ale více než křehký domov.

City Campus je přes léto otevřený

Přestože počasí často svádí k povalování u vody, léto je příležitostí k mnoha sportovním aktivitám. Zaměstnanci a studenti Ostravské univerzity mají navíc slevu 20 % na pronájem sportovišť v City Campusu OU. Na adrese osu.isportsystem.cz naleznete rezervační systém pro všechna sportoviště City Campusu. Stačí se domluvit s kamarády a můžete si společně pronajmout například hřiště na beach volejbal, multifunkční hřiště, kde můžete hrát házenou, malý fotbal, basketbal, volejbal nebo tenis. Pokud vás nebaví míčové sporty nebo počasí nebude lákat k outdoorovým aktivitám, můžete využít vnitřní lezeckou stěnu, posilovnu nebo halu míčových sportů. Rezervace můžete domlouvat emailem na adrese info.sport@osu.cz nebo telefonicky na čísle 553 462 800.

Přejeme krásné léto!