Kdyby věděla, jak skvělý a intenzivní zážitek ji čeká, rozhodně by vyrazila do zahraničí už dávno. Univerzita v Kielu totiž předčila všechna její očekávání. Jak sama říká: Na tři měsíce se Kiel stal doslova jejím druhým domovem.
Proč si s Erasmem+ tak dlouho váhala?
V minulých letech jsem vyjela na různé krátkodobé studijní pobyty do Rakouska či do Polska, kde jsem byla vždy maximálně 14 dnů za účelem krátké návštěvy zahraničních akademických pracovišť nebo tamních knihoven. To se ovšem s erasmovským pobytem nedá vůbec srovnat! Se zahraničním pobytem jsem dlouho váhala, protože tak jako mnozí ostatní i já jsem měla strach z neznámého, obavu, jak bych to v zahraničí sama zvládla, strašáka v podobě jazykové bariéry a taky jsem byla trošku líná… Je to však velká škoda a zpětně mě to hodně mrzí, že jsem nevyrazila už dávno, protože jsem zjistila, že se opravdu není čeho bát a tím pádem bych mohla během studia vyjet vícekrát.
Proč sis vybrala zrovna Kiel?
Z nabídky, která se pro mou katedru nabízela, bylo Německo vzhledem k tématu mé závěrečné práce nejlepší volbou. Pobyt v Kielu mi doporučil také můj konzultant doc. Antonín z důvodu vysoké kvality tamního pracoviště i akademických pracovníků. Dalším důvodem byla i vzdálenost města Kiel, leží až na severu Německa, takže nehrozilo, že bych měla tendence jezdit třeba na víkendy domů. Taky mě lákala blízkost dánských hranic a moře, které bylo sice studené, ale mělo jedinečnou atmosféru
Výběrová řízení k zahraničnímu pobytu v rámci Erasmus+ jsou otevřená do 28. 2. Nově se studenti mohou hlásit přes e-přihlášku.
Jaké jsou tvoje nejsilnější dojmy a zážitky?
Je těžké vybrat jen pár zážitků, protože celý můj pobyt byl protkán řadou úžasných věcí. Když jsem přijela na univerzitu v Kielu, byla jsem opravdu překvapena velikostí a vybaveností, ale i lidmi, kteří na univerzitě působí. Kiel je úžasné, na německé poměry menší město se silnou studentskou komunitou, bohatou kulturou, a hlavně nádhernou přírodou. Univerzita je zasazena v jednom z parků, kterých je ve městě opravdu mnoho. Překvapila mě taky vybavenost univerzity – od sportovišť s bazénem, přes několik menz až po úžasně vybavenou knihovnu. Perfektně tam fungovala studentská organizace Erasmus Student Network (ESN), která zajišťovala po celý semestr řadu exkurzí, výletů a kulturních akcí. Díky ní jsem si našla spoustu kamarádů z celého světa a s některými z nich jsem pak v Kielu trávila skoro každý den. Stali se z nás přátelé, s nimiž jsem stále v kontaktu, s některými se i navštěvujeme.
Přes univerzitu jsme měli také zajištěnou celosemestrální jízdenku, která platila v celém Šlesvicko-Holštýnsku, tudíž jsem procestovala velkou část této spolkové země: Hamburk, Lübeck, Flensburk, Plön a další. Kromě toho jsme se s několika dalšími „erasmáky“ vypravili na několikadenní výlet do Kodaně, která je od Kielu jen kousek, nebo jsme projezdili na kolech ostrov Sylt. Asi nejmilejším zážitkem byl vstřícný přístup akademiků a doktorandů, kteří mě přijali velmi vřele, komunikace a spolupráce s nimi byla od počátku velice přátelská a nápomocná, což mi pomohlo zvládnout všechny studijní výzvy. V Kielu jsem poznala opravdu mnoho přátel a stala se součástí pestrého a úžasného kolektivu. Kiel se opravdu stal na čas mým druhým domovem.
Dá se nějak porovnat studium v Kielu a u nás?
Chtěla bych se vyvarovat nějakému srovnávání, jelikož si myslím, že bych srovnávala nesrovnatelné. Univerzita v Kielu je úplně jiné velikosti než Ostravská univerzita, prošla si odlišným historickým vývojem a také financování univerzit v Česku a v Německu je zcela na jiné úrovni. Ale kdybych měla vyjmenovat, z čeho jsem byla opravdu nadšená, bylo by to zázemí a služby pro studenty. Kdykoliv člověk potřeboval poradit nebo jakkoli pomoci, věděl, na koho se může obrátit, kde najde kontakty, kam může zajít či zavolat.
Knihovny i studovny Univerzity v Kielu byly špičkově vybavené a člověk si mohl vybrat, kde chce pracovat, zda mu v daný okamžik vyhovuje spíše tichá studovna, či openspace určený pro práci v týmech, nebo mohl zvolit samostatnou kancelář, kam se mohl zamknout a být ve své tiché bublině. Moc se mi líbilo, že celý kampus byl zasazený v krásném parku s jezírky, a dokonce nám po kampusu chodily divoké husy. Bylo to ideální prostředí pro běhání a procházky. Hned vedle kampusu byla univerzitní botanická zahrada, kde se dalo taky perfektně studovat či sportovat.
Kiel je ideální město pro cyklistiku, na každém rohu si můžete půjčit kolo, které je na půl hodiny zcela zdarma, celé město je protkané sítí cyklostezek, ze kterých jsou nádherné výhledy a doprava na kole je přes město zpravidla i rychlejší než autobusem. Na kole jsem jezdila úplně všude, i na párty ve večerních šatech a nikomu to nepřišlo divné, protože tam na kole jezdí celá univerzita, od profesorů v oblecích až po studenty. Skvělé byly menzy, kde si člověk mohl vybrat chutná a cenově dostupná jídla, od veganských až po místní speciality. Taková možnost stravování mi u nás chybí. Ale nejvíce jsem si užívala přátelského prostředí. Všichni byli vždy milí a ochotní poradit a pomoci. Také spolupráce s mým supervisorem v Kielu a s ostatními akademiky a studujícími z Historického institutu byla skvělá a inspirující.
Popsala bys stručně svůj pobyt od prvního dne?
První týden se nesl v duchu poznávání, objevování různých částí města, zjišťovala jsem, jak funguje místní doprava a poznávala univerzitní kampus. Byla jsem v Kielu o měsíc dříve než ostatní „erasmáci“, protože semestr v Německu začíná v dubnu a já zde byla už od března, takže welcome week proběhl v době, kdy už jsem situaci na místě dobře znala. Můj pracovní režim spočíval v konzultacích se supervisorem, účastí na kolokviích institutu, účastí na konferencích, a hlavně studiem v místní knihovně. Postupně jsem si vybudovala režim a využila všechen čas, který jsem pro sebe měla a moc jsem si to užila.
Začala jsem pravidelně běhat, zlepšovat si němčinu a poznávat místní kulturu. O víkendech jsem hodně cestovala. ESN organizovala řadu seznamovacích akcí a posléze taky výlety, exkurze a různé párty. Z toho obrovského množství zahraničních studentů se postupně vyprofilovala užší skupina 10 lidí, se kterými jsem posléze trávila všechen volný čas. Jedna z našich pravidelných akcí bylo úterní karaoke v Irish Pubu v centru města. Kiel je město parků, takže kdykoliv to počasí dovolilo, domluvili jsme se na grilování nebo pikniku a povídali si o kultuře a tradicích našich zemí, protože jsme pocházeli každý odjinud.
Jak by si svůj studijní pobyt ve zkratce shrnula?
Byly to jedny z nejlepších tří měsíců mého života. Měla jsem čas věnovat se jen sobě a svému studiu a profesně i osobnostně růst, což považuji za velice cenné. Poznala jsem skvělé lidi, nabrala vynikající kontakty na kolegyně historičky a kolegy historiky, a hlavně se dozvěděla hodně o sobě samé a co vše se dá zvládnout, když člověk chce. Určitě doporučuji všem studujícím nebát se a vyjet, i když to na začátku vypadá složitě, určitě to stojí za to!