Na záplavu dotazů, které od lidí přišly přes sociální sítě, odpovídal rektor Ostravské univerzity Jan Lata, epidemiolog a děkan Lékařské fakulty OU Rastislav Maďar a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.

 

Je vidět, že lidé, kteří si chtějí na základě faktů udělat vlastní názor na aktuální témata, o perspektivu odborníků stojí. Na Ostravské univerzitě je mnoho vědců, kteří umí srozumitelně vysvětlovat složité problémy a rádi se do veřejné debaty zapojí.

 

Diskuzi Ostravská univerzita vysílala nejen na svých sociálních sítích, ale paralelně také na kanálech 35 měst a institucí napříč krajem. Zapojily se obce, nemocnice i knihovny a kulturní organizace. Živě tak vysílání sledovali například fanoušci Moravské zemské knihovny, Fakultní nemocnice Ostrava, nemocnice Havířov, města Ostravy, Frýdku-Místku, Ligy proti rakovině v Praze, ale i obcí, jako jsou Zbyslavice nebo Chlebičov. „Toto propojení institucí je pro nás nebývalá zkušenost. Byli jsme mile překvapeni, jak i menším obcím nebo kulturním organizacím záleží na boji s dezinformacemi, které se ohledně tématu očkování šíří. Díky této spolupráci sledovalo naše živé vysílání o 12 tisíc diváků více, než bychom zajistili pomocí našich kanálů,“ říká tisková mluvčí OU Lucie Fremrová.

„Debata byla velmi profesionální, a i pro laickou veřejnost srozumitelná a hodně přínosná. Jsem rád, že jsme se mohli zapojit,” vyjádřil se ke čtvrtečnímu pořadu Karel Balcar, ředitel K3 Bohumín, organizace, která stream vysílala na svém kanálu. Komunikační síť institucí bude univerzita určitě rozvíjet a dál s ní pracovat.

 

Pokračovat také budeme v dalších diskuzích o aktuálních problémech týkajících se nejen Moravskoslezského kraje. Sami diváci si psali o témata, jako jsou dezinformace, hybridní hrozby, ovzduší, kanál Dunaj-Odra-Labe nebo ekologická katastrofa na řece Bečvě.

„Je vidět, že lidé, kteří si chtějí na základě faktů udělat vlastní názor na aktuální témata, o perspektivu odborníků stojí. Na Ostravské univerzitě je mnoho vědců, kteří umí srozumitelně vysvětlovat složité problémy a rádi se do veřejné debaty zapojí,“ říká rektor univerzity Jan Lata s tím, že pořad FactumOU je jedním ze způsobů, jak může univerzita naplňovat svou tzv. třetí roli – společenskou angažovanost a pomoc regionu a místní komunitě.

A na co se diváci odborníků ve FactumOU: Očkování proti covidu-19 ptali?

  • Zajímalo je například, jaká je jistota, že nebude mít vakcína vedlejší účinky v budoucnu;
  • jaké jsou mezi jednotlivými vakcínami rozdíly;
  • jestli mají mít obavy z mRNA vakcín;
  • či zda se mohou vakcíny navzájem kombinovat.

Hosté pořadu zvládli odpovědět na více než čtyřicet velmi častých i specifických nebo kontroverzních otázek. Jejich odpovědi si můžete poslechnout na záznamu vysílání, který je k dispozici na YouTube i Facebooku univerzity.