Co by to bylo za studentská léta bez společného studentského života na kolejích? Pokud stále váháte a hledáte ubytování, připravili jsme pro vás přehled možností studentského bydlení v Ostravě. A protože budovy fakult Ostravské univerzity jsou rozmístěny po celém městě, dozvíte se také, pro koho jsou které koleje výhodné.
Vysokoškolské koleje Jana Opletala
Též „hladnovské koleje“: jsou přímo součástí Ostravské univerzity a nacházejí v jedné z nejlukrativnějších částí Ostravy: ve Slezské Ostravě. Do centra města je to jen 10 minut pěšky (navíc z kopce!) a ještě rychleji trolejbusem. Často se říká, že právě ze Slezské je ten nejkrásnější pohled na celou Ostravu, a to potvrzuje i výhled ze střechy Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, jejíž budova se nachází hned vedle kolejí.
Co se týče vzdálenosti od ostatních fakult, s jedním přestupem se dostanete rychle kamkoli: trolejbusy z kolejí jsou za pár minut v hlavních dopravních uzlech, kde můžete přestupovat na tramvaje, autobusy i trolejbusy. V centru Ostravy, tedy deset minut pěšky od kolejí, se nachází další budova Přírodovědecké fakulty a Fakulty sociálních studií. O něco dále, ale stále v příjemné dojezdové vzdálenosti, je to na fakultu Pedagogickou, Fakultu umění či Lékařskou fakultu.
Koleje nabízí standardní služby: prádelna, posilovna, nové venkovní hřiště a podobně (více najdete na webu kolejí). Navíc si můžete zdarma zapůjčit stolní hry nebo zahrát na klavír (ty jsou zde zejména pro studenty z Fakulty umění). Nechybí ani počítačová učebna a televizní místnost. V areálu kolejí je navíc pověstný studentský klub Áčko, který se stará o zábavu a stmelování kolektivu po večerech.
Ceník jednotlivých typů pokojů najdete zde.
Kampus Palace
Další možností je Kampus Palace – zbrusu nové koleje v prostorách historické budovy hotelu, které ještě před pár lety hrozila demolice. Nyní se hrdě tyčí přímo naproti Divadlu Antonína Dvořáka (tedy přímo v centru města, asi minutu pěšky od Masarykova náměstí) a studentům nabízí svěží, čerstvě zrekonstruované prostory.
Kampus si zakládá na komfortu a taky osobním rozvoji studentů – je zde možnost zapojit se jak do dobrovolnických aktivit při organizaci akcí a projektů, tak i získat placenou brigádu přímo v budově Kampusu u komerčních partnerů. Kromě tradičního zázemí (prádelna, fittness, kolárna, apod.) nabízí také vnitřní dvoranu s horolezeckou stěnou a minikinem.
Kampus Palace poprvé od svéh ozaložení není ještě před začátkem září plně obsazen a máte příležitost si pokoj zarezervovat. Cena dvoulůžkového / třílůžkového pokoje je 3 950 / 3 000 korun. Více informací, včetně zcela konkrétního rozmístění pokojů i postelí v nich na jednotlivých patrech, najdete na webu Kampusu. Aktuální informace můžete sledovat také na facebookovém profilu Kampusu.
Studentská rezidence Vista
Koleje Vista jsou svým umístěním tou nejlepší volbou pro studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity – do kampusu mediků je to pár minut tramvají. Do centra se tramvají dostanete za 20 minut.
Vista se nachází v poklidně čtvrti Ostrava-Jih u Bělského lesa – velkého ostravského lesoparku. Toto místo je doslova protkané cyklostezkami a je nedaleko jednoho z největších nákupních center v Ostravě: Avion Shopping Park.
Samotné koleje kromě základních služeb nabízejí také možnost stravování přímo v budově kolejí i slevy pro studenty na klubové koncerty nebo představení v sousedním Domě kultury Akord.
Koleje mají dostatek volných kapacit v třídách Standard, Standard plus a Lux a cena na osobu je v rozmezí 2 480 – 3 200 Kč na měsíc.
Koleje VŠB – Technické univerzity Ostrava
Koleje VŠB-TU Ostrava se nacházejí v Ostravě-Porubě, jedné z nejzelenějších částí Ostravy. Jsou součástí kampusu ostravské technické univerzity, ve kterém je několik studentských barů, pizzerie i pošta. Hned vedle kolejí je také rozsáhlý lesopark – ideální místo pro ranní běh nebo vyjížďku na kole. Ke kolejím přiléhá také Minigolf – sportovní areál, který spravují studenti a v němž si můžete dopřát trochu pohybu (antukové hřiště) i grilovačku s přáteli.
Daní za blízkost k přírodě je delší cesta do školy. Přímo u kolejí je sice autobusová zastávka, ale cesta do centra města je poněkud zdlouhavá nebo těsná (ranní autobusy jsou přetížené). Na tramvajovou zastávku je to z kolejí cca deset minut chůze, linkou č. 8 budete v centru za zhruba půl hodiny.
Ceník kolejného najdete zde.
Hodně štěstí!