Každoroční a již tradiční soutěž Den s překladem otevřena právě nyní. Soutěž dává příležitost všem studentům (nejen) jazyků, aby si vyzkoušeli svůj první náročnější překlad z cizího jazyka a nasbírali cenné zkušenosti. Přihlásit se mohou studenti vysokých i středních škol, jen pravidla se pro obě skupiny malinko liší.

Zatímco středoškoláci mají soutěžní texty předem dané a mohou se hlásit pouze prostřednictvím svého vyučujícího, vysokoškoláci se hlásí samostatně prostřednictvím přihlašovacího formuláře a soutěžní text si sami vybírají, a to buď literární (beletrii, poezii), nebo odborný či publicistický (tedy neliterární) text. Nezapomeňte si však pečlivě prozkoumat pravidla soutěže. Soutěží se v několika jazycích, překlad může být z angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, portugalštiny, italštiny, ruštiny, polštiny nebo latiny. Středoškolští studenti mají výběr trochu omezenější, ale i tak je nabídka soutěžních jazyků stále pestrá.

Zaslané překlady pak posoudí porota složená ze zkušených překladatelů a pedagogů Filozofické fakulty Ostravské univerzity, která je rovněž organizátorem celé soutěže. Hlavním přínosem soutěže je odborná konference a překladatelské dílny, které jsou součástí soutěže a konají se každoročně na jednotlivých jazykových katedrách Filozofické fakulty. Právě překladatelské dílny rozšiřují znalosti a jazykové kompetence všech soutěžících, přičemž zúčastnit se jich mohou i ti, kteří v soutěži neuspějí. Konat by se měly po vyhlášení soutěže, jež je plánováno na 16. března 2021.

Své soutěžní překlady můžete zasílat až do konce ledna příštího roku, tedy do 31. 1. 2021.

Tak neváhejte, soutěž je skvělou zkušeností a příležitostí, jak se zdokonalit v cizím jazyce.

Těšíme se na Vaše překlady a držíme palce!