Ostravská univerzita se připojuje ke kampani vysvětlující očkování, které má zastavit pandemii způsobenou koronavirem SARS-CoV-2. Na sociálních sítích, v médiích i od svého okolí slýcháme spoustu názorů na očkování. Někdy jsou pravdivé, někdy ne, ale především je velice obtížné se v záplavě těchto, často protichůdných informací zorientovat.

„Po vzdělávání a výzkumu je tzv. třetí rolí naší univerzity také osvěta a pomoc v aktuální krizi, kterou můžeme díky našim akademikům poskytnout.“

„Vnímáme, jaké obrovské množství zavádějících informací je teď ohledně očkování v éteru,“ říká rektor Jan Lata s tím, že chce nejen studentům, ale i široké veřejnosti nabídnout erudované odpovědi na otázky, které jsou pro ně aktuální. „Po vzdělávání a výzkumu je tzv. třetí rolí naší univerzity také osvěta a pomoc v aktuální krizi, kterou můžeme díky našim akademikům poskytnout,“ dodává a věří, že lidé, kteří mají k univerzitě vztah, ocení příležitost ptát se přes sociální sítě vědců, ke kterým mají důvěru.

„Ve FNO je hospitalizováno skoro 150 pacientů s vážným průběhem covidu-19 a bezmála 30 z nich potřebuje intenzivní péči.”

„Předpokládáme, že velké množství dotazů bude směřovat k otevření očkovacího centra v Ostravě, jehož provoz budeme zajišťovat,“ říká Jiří Havrlant, který do diskuse vnese důležitý pohled zdravotníků z terénu. Dodává také, že je teď ve FNO hospitalizováno skoro 150 pacientů s vážným průběhem covidu-19 a bezmála 30 z nich potřebuje intenzivní péči.

“Do nového roku jsme vstoupili v náročné pandemické situaci s vysokým reprodukčním číslem a vysokým procentem pozitivních testů. Všichni se proto snažíme odlehčit přetíženému zdravotnickému systému, jak jen můžeme. Osvěta v oblasti očkování je jednou z cest,” říká druhý host debaty, děkan Rastislav Maďar, který byl v průběhu jarní vlny epidemie ve funkci koordinátora resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví České republiky pro řízené uvolňování karantény.

Online pořad FactumOU na téma očkování je první z řady veřejných diskusí o aktuálních tématech, které Ostravská univerzita připravuje. Ve čtvrtek 21. ledna v 18.00 vysílá Ostravská univerzita první díl, který se zaměří na fakta o očkování proti covidu-19. Sledovat ho můžete na YouTubeFacebooku OU a také na Facebooku FNO, ostravské Lékařské fakulty, města Ostravy, Frýdku-Místku, Havířova a dalších.