Média ve velkém chrlí čísla, která naznačují počty nakažených a v křivkách přibližují vývoj koronavirové pandemie. Opakovaně zaznívají zprávy o opatřeních vlády, zastavené ekonomice, přetížených nemocnicích i laboratořích. Poselství „jsme v tom spolu“ sice oproti letošnímu jaru v očích mnohých lidí nemá tu samou sílu, význam pomoci se ale nemění a je jí potřeba mnohem víc.

Na jaře celé Česko šilo roušky, vyrábělo ochranné pomůcky, míchalo dezinfekční prostředky, rozváželo nákupy, spouštělo nejrůznější sbírky, zkrátka pomáhalo. Samozřejmostí pak bylo zapojení armády, policie a vysokých škol, mezi kterými nechyběla ani Ostravská univerzita. Stejné je to i teď, kdy je situace podle statistik mnohem vážnější.

 

Pomáhají vyučující i studenti napříč fakultami OU

Kromě vyučujících z naší Lékařské fakulty OU se zapojují také studenti napříč všemi dalšími fakultami. Pomáhají, jak umí, a řeší věci, ke kterým by se ve velkém dostali třeba až při vlastní praxi. Kromě budoucích zdravotníků jsou mezi nimi studenti učitelských oborů, sociálních studií a řady dobrovolníků ze všech fakult. Ve výčtu pomáhajících nechybí ani zástupci Přírodovědecké fakulty OU. V extrémně vytížených laboratořích tak vedle ostřílených specialistů úřadují také magisterské studentky experimentální biologie.

Do míst, kde se denně shromažďují a testují tisíce vzorků od pacientů, příliš v médiích vidět není. Snad i proto, že tlak na co možná nejrychlejší zpracování výsledků je teď chvílemi až drtivý. V laboratořích AGEL a SPADIA LAB a.s. tak v těchto nelehkých dnech natrefíte na skupinky našich bioložek.

 

Experimentální bioložky v boji s koronavirem

Za SMS zprávou, kterou si přečte testovaný pacient, je několikabodový proces. Po odběru vzorek míří na nemocniční či rovnou laboratorní příjem, odkud se pak dostává do konkrétních laboratoří. Denně se po České republice rozvezou tisíce vzorků testovaných pacientů. Všechny zabalené ve velkých a tepelně zaizolovaných krabicích s upozorněními na nebezpečný obsah. „Zabalenými vzorky se na příjmu musíme probrat, roztřídit je, zkontrolovat a spárovat s vypsanými žádankami. Zkumavky ve stojanech následně míří do další části laboratoře, kde probíhá samotná analýza. Tedy primární zpracování vzorků před PCR testem, samotný PCR test a následně vyhodnocení,“ popisuje za skupinu studentek experimentální biologie PřF OU Klára Janušková.

 

Praxe nad praxe

Celý proces trvá několik hodin a probíhá za zavřenými dveřmi za přísných bezpečnostních a hygienických pravidel. Samozřejmostí jsou respirátory, rukavice, ochranné obleky a neustálá dezinfekce vlastních rukou i pracovních míst. Pro budoucí experimentální bioložky je to velká škola. „Uvědomujeme si, že by bylo pro všechny na světě samozřejmě lepší, kdyby nás koronavirová pandemie nezasáhla. Vzhledem k okolnostem je to ale pro nás studentky hodně cenná praxe. Dostali jsme totiž možnost nahlédnout do zákulisí specializovaných laboratoří mnohem dřív, než se zařadíme mezi jejich řadové zaměstnance. A hlavně i s minimálními zkušenostmi můžeme pomoci v boji s koronavirem a odlehčit našim budoucím kolegům,“ uzavírá Klára Janušková.

Na seznamu pomocnic v laboratořích kromě ní najdete také Veroniku Ševčíkovou, Nikol Vlčkovou, Simonu Supovou, Michaelu Tůmovou, Janu Neuwirthovou, Vladěnu Liberdovou nebo Michaelu Vavříčkovou. Seznam se ale i vzhledem k současnému vývoji může kdykoliv rozrůst.