Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, spojeným s oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kromě náboženského významu však nesou také význam světský – představují oslavu jara, čas rodinných setkání a lidových tradic. Podoba velikonočních oslav se mění s regionem, ve kterém žijeme. Tradice a zvyky spojené s Velikonocemi v Česku všichni dobře známe, ale o průběhu svatého týdne na jiných kontinentech máme mlhavou, možná žádnou představu. Vybrali jsme proto pro vás kuriózní tradice z Asie, Afriky i Ameriky.
Filipíny
Pokud vám česká velikonoční tradice šlehání žen a dívek pomlázkou z mladého proutí připadá poněkud násilnická, přeneste se s námi na chvíli do filipínského městečka San Fernando. Zde se na Velký pátek každoročně koná událost určená pouze pro silnější povahy – kajícníci si před zraky přihlížejících bičují záda, aby se pak pomocí deseticentimetrových hřebů nechali přibít na kříž. Celé pouliční představení, které sleduje Ježíšovu Křížovou cestu a vrcholí ukřižováním, láká do San Fernanda každý rok davy turistů. Tradice čelí ostré kritice, jak z řad veřejnosti, tak i ze strany filipínských náboženských představitelů. Část obyvatel této nejpočetnější katolické země Asie má však jasno. Ukřižování pro ně představuje způsob, jak nejlépe vyjádřit svoji víru, očistit se od hříchů a dosáhnout vyslyšení modliteb.
Kajícníci se nechávají ukřižovat v argentinském San Fernandu. | Zdroj: Flickr | istolethetv | 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Argentina
Realistické scény z ukřižování se objevují také v argentinských tradicích – jejich přehráváním vrcholí každoroční velikonoční procesí. V této jihoamerické zemi se však jedná opravdu jen o hrané vystoupení. Kromě umučení Krista se v některých argentinských městech odehrává také tzv. Quema de Judas čili pálení Jidáše. „Vášnivé násilí aplikované na neblaze proslulém zrádci Krista má své kořeny už ve středověkém Španělsku, kde byl Jidáš v podobě figury vyrobené z nejrůznějších materiálů lynčován na mnoha místech. Někde byl kamenován, jinde věšen, populární bylo rovněž jeho upalování,“ komentuje argentinskou velikonoční tradici docent Jiří Chalupa z katedry romanistiky Filozofické fakulty OU. Zdůrazňuje také protiklad obou ceremonií – Ježíšova touha po odstranění hříchu a zla postavená naproti Jidášově zradě.
V Argentině ještě chvíli zůstaneme a přesuneme se do Buenos Aires. V argentinském hlavním městě mají zájemci možnost navštívit tematický náboženský park Tierra Santa, kde v kulisách starého Jeruzaléma ožívají biblické příběhy. Návštěvníci krok po kroku projdou životem Ježíše Krista – od narození přes ukřižování až po zmrtvýchvstání. Hlavní atrakcí je 12metrová socha Ježíše, která v pravidelných intervalech „povstane“ ze symbolické Golgoty.
Tematický náboženský park Tierra Santa v Buenos Aires. | Zdroj: YouTube
Spojené státy americké
Velikonoční tradice v USA jsou vcelku všeobecně známé a v mnohém se neliší od těch českých. Oslavy v rodinném kruhu jdou ruku v ruce s dobrým jídlem a velikonočními dekoracemi. Ke světským radovánkám se přidávají i náboženské aspekty, jedná se například o velikonoční mše, které v kostelech probíhají od Popeleční středy. Hlavním svátkem je v USA neděle, kdy všichni očekávají příchod velikonočního zajíčka a tradiční Easter egg hunt. Po tom, co děti objeví všechna schovaná vajíčka, přichází na řadu Easter egg roll. Jedná se o klání, ve kterém členové rodiny soutěží v koulení vajíček z kopce – ten, jehož vejce se jako první dokutálí až dolů, vyhrál. Tyto závody pořádá pro veřejnost každoročně i Bílý dům. Jedná se o oblíbenou událost spojenou s hudbou, jídlem a rodinným programem, na kterou mohou zájemci získat vstupenky pouze v loterii.
Znají Američané tradiční české kraslice? Minimálně obyvatelé kansaského městečka Wilson určitě ano. Právě toto „české hlavní město Kansasu“ se může pyšnit největší českou kraslicí, která na výšku měří přibližně 6 metrů. Do malého města na americkém středozápadě čeští imigranti přicházeli v druhé polovině 19. století za prací na železnici. Jejich odkaz je zde stále živý.
Největší česká kraslice v americkém Wilsonu, „českém hlavním městě Kansasu“.
Etiopie
I v Africe mají velikonoční svátky jak náboženský, tak společenský význam. V Etiopii se většina obyvatel hlásí k etiopskému ortodoxnímu křesťanství, a proto slaví Velikonoce později – letos Velikonoční neděle připadá na 2. května. Svátek Fasika, jak se etiopské Velikonoce nazývají, však slaví všichni etiopští křesťané společně. „Oslavy trvají celý svatý týden, který začíná Palmovou nedělí, během níž si věřící zdobí své domy palmovým listím a duchovní rozdávají věřícím ornamenty z palmového listí, které si připevňují na čelo jako čelenky nebo je nosí jakožto prsteny,“ popisuje oslavy Fasiky doktorka Kateřina Ženková Rudincová z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty OU.
Velikonoční svátky se slaví především v kostelech na mších, ale také v rodinách, kde probíhají oslavy spojené s tradičním jídlem. „Na Velikonoční neděli připadá rituál poražení jehněte jako připomínka zkoušky, kterou pro Abraháma přichystal Bůh. V rodinách pak probíhá slavnostní kávový obřad, tradičním jídlem Velikonoc je tzv. doro wat, což je dušené kuřecí maso s vařenými vejci a spoustou pálivého koření,“ uzavírá téma Velikonoc Ženková.
Průběh oslav Velikonoc v Etiopii. | Zdroj: YouTube