Ostravská univerzita se i v letošním roce připojila k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje. Studentům, zaměstnancům a veřejnosti nabídl program, který nás měl inspirovat, jak každý může svým dílem přispět k ochraně životního prostředí.

Tak jako v loňském roce byl i letos ze strany studujících, zaměstnanců i veřejnosti největší zájem o Mlýnský SWAP (výměna použitého i nového či nepoužívaného zboží za jiné). Akce, která už má mezi studujícími i zaměstnanci univerzity své příznivce, přilákala přes stovku zájemců.

„Na SWAP dorazili také lidé mimo univerzitu, což nás hodně těší. Máme radost, že se nám podařilo uplatnit téměř vše, co lidé na SWAP přinesli. To, co nám zůstalo, jsme darovali spolupracujícím neziskovým organizacím a těší nás, že Nadace Moment nás ocenila známkou 1, což znamená, že drtivou většinu věcí od nás využijí,“ vysvětluje Markéta Slivková, organizátorka Mlýnského SWAPu a vedoucí Univerzitního obchodu a knihkupectví.

Lidé mohli přinést kromě oblečení také knihy, rostliny a drobné vybavení do domácnosti. Cílem je, aby každá věc našla své využití a sloužila pokud možno co nejdéle, než poputuje do odpadkového koše. Vy ale nemusíte čekat na další Mlýnský SWAP. Můžete si uspořádat s přáteli a známými svůj vlastní a přispět tak k větší udržitelnosti. Každopádně další Mlýnský SWAP plánujeme na jaře, sledujte proto naše sociální sítě.

Podívejte se, jak se u nás směňovalo

Doktor Tomáš Tureček opět poskytoval poradenství, jak pečovat o rostliny, aby nám vydržely ve zdraví a kráse co nejdéle.

Designérka Vendula Beneš hostům SWAPu ukázala, jak lze jednoduše a kreativně upcyklovat staré kousky oblečení. Společně s ní si pak každý mohl vyzkoušet, jak snadno a zábavně lze upcyklovat.

SWAP je skvělou příležitostí pro výměnu skript, učebnic, slovníků i beletrie.

Další velmi úspěšnou aktivitou byl úklid na ulici Jílová, do níž se zapojilo téměř pět desítek studujících napříč fakultami. Nejvíce dorazilo studentů z Fakulty sociálních studií, ale zapojili se také studující z Fakulty umění či z Filozofické fakulty. „Práce ve vyloučené lokalitě pro mě byla hodně zajímavá. Zjistila jsem při ní něco o sobě samé. Co je v životě důležité a jak různě vedle sebe žijeme,“ přiznala jedna z pomáhajících  studentek.

Týden udržitelnosti: Studující společně s místními uklidili ulici Jílová

Strašák Green Deal, kořeny českého klimaskepticimu i zajímavé odkazy a tipy – to všechno nabídl workshop Klima se mění a co teď

„Kdo zná obsah Green Dealu, nerozumí odporu politické reprezentace a veřejnosti,“ uvedla mimo jiné Beata Hanousková z Ministerstva životního prostředí během workshopu, který společně s Ondřejem Perglem z MŽP připravili pro studující i zaměstnance Ostravské univerzity. Smyslem workshopu bylo ukázat na největší rizika spojená se změnami klimatu, co bychom jako lidstvo měli změnit a co může udělat jednotlivec. Téměř dvouhodinový workshop nabídl spoustu otázek k zamyšlení, dotkl se hned několika ožehavých a aktuálních témat jako jsou emisní povolenky, dotační politika státu, Zelená dohoda pro Evropu, nebo-li Green Deal, a další.

Pokud jste chtěli workshop navštívit a unikl vám, přečtěte si to nejzajímavější, co na něm zaznělo.

„Klima se mění, a co teď?“ Co zaznělo na workshopu Ministerstva životního prostředí

Přírodní památka Obidová zase na jaře

Ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou jsme plánovali také hloubení tůní v Přírodní památce Obidová, z důvodu nepříznivého a velmi chladného počasí jsme ale aktivitu odložili na jiný termín. Pokud bude zájem, podnikneme výpravu za čolky karpatskými na jaře. Pro aktuálná informace nezapomeňte sledovat univerzitní sociální sítě.