V OUshopu – Univerzitním obchodu a knihkupectví, ačkoliv k tomu jeho název navádí, rozhodně nenajdete pouze skripta, slovníky a odbornou literaturu. Police a regály s pečlivě uspořádanými knihami totiž nabízí širokou nabídku třeba současné poezie, beletrie či dětské literatury. Úzká spolupráce s Nakladatelstvím Academia přináší čerstvé novinky i čtenáři prověřené bestsellery taky z tohoto nakladatelství.

„Vůně nové knihy je dle mého názoru zcela nenahraditelná. A v naší prodejně se těchto unikátních vůní mísí na tisíce,“ popisuje atmosféru OUshopu jeho vedoucí Markéta Slivková. Dodává, že v prodejně jsou vždy připraveni poradit zkušení knihkupci, kteří nabídku dobře znají.

Desátý díl Čtenářského OUkénka: Jaké knihy si nenechat ujít v OUshopu?

Hledáte dárek pro dědečka? Čeká vás zkouška z anatomie? Vybíráte čtení na dovolenou k moři? Anebo vám třeba přijede na návštěvu zvídavá neteř? Všechny tyto situace můžete snadno vyřešit koupí té správné knihy právě v OUshopu.

Nabídka je tedy široká, jak se v ní zorientovat? Pokud vás nebaví bloumat po prodejně, jděte do ní na jistotu! Na stránkách OU@live vám přinášíme tipy na zajímavé literární kousky – neznámé i známé, naprosto unikátní i rozšířené, odborné i románové, knihy těžké i lehké, ať již obsahem či gramáží. Zkrátka tipy na knihy, které by za žádnou cenu neměly uniknout vaší pozornosti. Tak neváhejte, pohodlně se posaďte a pomaličku pootevřete 11. díl Čtenářského OUkénka.

Garry G. Steele: Čhávata z manéže

Ponořte se do poutavého příběhu romské cirkusácké rodiny v autobiografickém románu „Čhávata z manéže“ od Garryho G. Steele. Autor líčí osudy svých prapředků v USA během těžkých třicátých let a připomíná, jak důležité jsou hodnoty jako solidarita, úcta a humor pro přežití. Připravte se na cestu po hrbolatých silnicích minulosti, která inspiruje i v dnešní době.

„Autobiografický román, v němž autor, potomek romské cirkusácké rodiny, líčí dramatický život svých prapředků v USA zejména v době hospodářské krize ve třicátých letech 20. století. Gary G. Steele ví o životě v manéži své. Chápe, jaký význam mají solidarita, soudržnost, obětavost, úcta k lidem i zvířatům a humor pro přežití kočovné společnosti. Vnímá je nicméně jako univerzální hodnoty. Schopnost své rodiny projít těžkými časy se vztyčenou hlavou představuje jako inspiraci pro současnost. Za neustálého harcování do další štace po hrbolatých silničkách poznává čtenář éru třicátých let v Americe nikoli z pohledu bankéřů a burzovních čísel, ale perspektivou lidí, kteří břemeno ekonomického kolapsu museli nést na svých bedrech.“

Joan Didion: Demokracie

V srdci vietnamské války, mezi luxusem New Yorku a exotikou Havaje, kolísá Inez Victorová mezi dvěma muži a dvěma světy. Didionová odhaluje temnou stránku americké elity s břitkým perem a nekompromisním pohledem. V tomto strhujícím románu nám ukazuje, jak se osobní příběhy prolínají s politickými otřesy a jak vysoko postavení Američané čelí svým vlastním démonům.

„V románu Demokracie se v rychlých střizích střídají výjevy z New Yorku a Havaje, Jakarty a Kuala Lumpuru, vojenských základen a luxusních hotelů. Spojené státy prožívají definitivní debakl války ve Vietnamu a protagonistka knihy Inez Victorová kolísá mezi dvěma mocnými muži, senátorem Harrym Victorem a agentem Jackem Lovettem. Důležitou postavou v jejím příběhu je i jeho vypravěčka – Joan Didionová. Ta v románu vystupuje pod vlastním jménem a projevuje se jako nesmiřitelná pozorovatelka života privilegovaných Američanů. V pořadí čtvrtý román proslulé americké spisovatelky a reportérky je považován za jeden z jejích tvůrčích vrcholů. Zvláště působivě se zde spojuje její nenapodobitelná prozaická břitkost a reportérská pronikavost.“

Becky Chambers: Žalm pro divostrojné

Na měsíci Panga žili kdysi roboti bok po boku s lidmi pod jejich nadvládou, dokud se nerozhodli vydat do divočiny a objevovat svět sami. Nyní, po staletích, se Echo vydává na cestu za hranice známého světa, zatímco první robotí vyslanec zkoumá, co lidé skutečně potřebují. Ponořte se do příběhu plného zázraků a otázek o smyslu lidské existence.

„Na měsíci jménem Panga kdysi dávno lidé pro svůj blahobyt využívali práce robotů. Jednoho dne se však stalo něco nečekaného — roboti nabyli vědomí a rozhodli se uchýlit do divočiny, daleko od lidských továren, aby poznali svět v celé jeho lidmi neposkvrněné kráse. Po dlouhých staletích odloučení, kdy už z robotů ve světě lidí nezbylo víc než legendy, však nastal čas. Čas dozvědět se, jak se lidem daří. A co potřebují.“

Víte, že studenti a zaměstnanci mají v OUshopu slevu 15 %? Nebo že v OUshopu nově uplatníte 15% slevu s kartou Klubu Academia? Veškeré slevy platí pouze na nezlevněné knihy.