V polovině července jsme zahájili Léto s Ostravskou na Pustevnách. Ti, co v kopcích navštívili náš stánek, zkusili například rozpoznávání zvířecích stop vlka a medvěda s přírodovědci ze studentského spolku SOVA. O měření složení těla nebo výskoku se postarali odborníci a studenti z Katedry studií lidského pohybu. „Turistů, kteří se u nás zastavili, bylo mnoho nehledě na počasí. Děti hodně bavilo vyrábění vlastního biotopu se studenty ze spolku EPKA. Domů si mnoho z nich odneslo nádobku s řeřichou, která v ní bude žít celé měsíce,“ říká tisková mluvčí Ostravské univerzity Lucie Fremrová a přidává poděkování za výbornou spolupráci společnosti Pustevny s.r.o., která zde právě pořádala výstavu pískových soch na téma divokých zvířat.

Druhou zastávkou byla ostravská zoo. Tam jsme mikroskopovali zvířecí chlupy, se studenty ze spolku SOVA pozorovali rozdíly mezi rohy a parohy a vyprávěli si o životě vážek. „Léto s Ostravskou v Zoo Ostrava jsme měli už podruhé a o náš stánek byl i letos ohromný zájem, přišla za námi dokonce celá třída na školním výletě. Děti bavil pokus s růstem bakterií, který nachystali studenti ze spolku EPKA. Děti dělaly stěry ze svých mobilních telefonů a odnášely si je ve zkumavce. Druhý den pak mohly doma pozorovat, jak se vzorek rozrostl,“ popisuje Michaela Macková, která v zoo Léto s Ostravskou organizovala, a která spolupracuje se vznikajícím Dobrovolnickým centrem Ostravské univerzity. To na cennou spolupráci se Zoo Ostrava určitě naváže.

„Děti dělaly stěry ze svých mobilních telefonů a odnášely si je ve zkumavce. Druhý den pak mohly doma pozorovat, jak se vzorek rozrostl.“

Léto s Ostravskou na přehradě Olešná mělo v parném sobotním odpoledni velký ohlas – děti bavily nafukovací lodě s pádly i operace plyšového medvěda. Návštěvníci měli k dispozici šest nafukovacích lodí pro rodinné dobrodružství na vodě a také několik párů kolečkových lyží pro zvědavce na cyklostezce. „Děti rozpoznávaly medvídkovy vnitřní orgány, ošetřovaly ho obvazem a některé ho vzaly i na očkování. Dospělí si zkoušeli chirurgické šití, základy první pomoci nebo se na modelech učili samovyšetření prsu a varlat,“ shrnuje Karolína Kyšková z organizace studentů medicíny IFMSA. Soutěžními hrami bavili děti studenti ze spolku Younie.

Velká akce následovala v poledne přímo v blízkém akvaparku. „Kdo nevěděl, co se chystá, mohl být dost zaskočen. Studenti medicíny sehráli záchranu tonoucí přímo v bazénu. Akci jsme domlouvali s frýdeckomísteckou městskou organizací Sportplex, která má na starosti nejen venkovní a krytý akvapark, ale také kemp na Olešné, kde byl náš stánek, a halu Polárka s podzemní střelnicí,“ říká Lucie Fremrová.

Poslední letní setkání s Ostravskou univerzitou bylo v polovině srpna na třinecké sportovní akci Majday. Na programu byly besedy o motivaci dětí ke sportu s Janem Peterkem z HC Oceláři Třinec a s trenérem české reprezentace juda Marcelem Frenštátským. O tom, jak se stát vítězem extraligy, debatovali s návštěvníky hokejisté klubu HC Oceláři Třinec Ondřej a Michal Kovařčíkovi. „Děkujeme za spolupráci Ostravské univerzitě. Studenti Pedagogické fakulty na Majday zajistili zázemí s hrami pro děti účastníků závodu a odborníci z Katedry studií lidského pohybu radili lidem, jak zlepšit svou kondici. Dík za dlouholetou podporu akce patří také městu Třinci,“ říká Tomáš Sedláček, hlavní organizátor Majday.

Pokud jste zvědaví na nabídku aktivit studentských spolků, budete mít výbornou příležitost se s nimi seznámit na narozeninové párty Ostravské univerzity „Jsme Ostravská …už 30 let!“, která bude 30. září od 13:00 v příjemném parkovém areálu Lékařské fakulty ve Vítkovicích. Hlavním tahákem akce jsou koncerty Kapitána Dema, Jiřího Krhuta & Štěpána Kozuba a DJové Malalata.