1. Zajít si na procházku
Jasně, pouze na území obce, ale uznejte sami, kdy jindy máte možnost poznat všechna její zákoutí. Zkuste se vyhnout místům s největší koncentrací lidí a místo nich objevit zapadlé a neznámé oblasti. Choďte cestami, které byste si za normálních okolností nevybrali. Vaše běžná zdravotní procházka se tak může proměnit v dobrodružnou bojovku. Navíc pobyt na čerstvém vzduchu má bezpochyby skvělé dopady na naše psychické i fyzické zdraví a v době, kdy celé dny prosedíme za stolem s očima upřenýma na obrazovku, to platí dvojnásob.
2. Cvičit, běhat, posilovat
Chápeme, že někomu jednoduchá chůze nemusí připadat jako dostatečná pohybová aktivita. Se zavřenými sportovišti a fitness centry spousta lidí přišla o oblíbený koníček. Nechceme dlouze hořekovat nad tím, co všechno nám zakázali, jednodušší bude vypíchnout, co nám ještě zbylo. Pokud půjdete dostatečně rychle, začnete běhat. Takhle jednoduché to je. Pro začátek nepotřebujete žádné speciální vybavení ani oblečení, prostě vyběhněte. Pokud máte doma dost prostoru nebo úplně nejlépe disponujete zahradou, zkuste si fitko vytvořit z věcí, které už vlastníte. Dobře poslouží například židle, pevnější guma, případně hrazda. Pokud nejste zrovna fanouškem silových sportů, zkuste jógu. Na YouTube najdete tolik videí v tolika jazycích, až se vám z toho zamotají čakry.
3. Šprechtit anglicky nebo jakkoliv jinak
Našli jste svoje vysněné video, ale je v angličtině a vy mu dostatečně nerozumíte? Možná právě teď přišel čas zapracovat na jazykových znalostech. K učení jazyků existuje na internetu nespočet příležitostí – od placených kurzů přes volně přístupná výuková videa až po vzdělávací podcasty a studijní aplikace typu Duolingo. A co takhle se učit jazyky úplně mimoděk při sledování filmů, seriálů, čtení knih nebo hraní počítačových her? Stačí jen zapátrat a zjistit, co vyhovuje právě vám. Možností studia cizích jazyků nebylo nikdy více, takže najít výmluvy, proč to nejde, je čím dál těžší. Neplýtvejte na ně energií.
4. Naladit si studytubery
Ne všem vyhovuje sólo studium. Někteří z vás se určitě rádi sdružují a více se naučí, když mají parťáka, se kterým se mohou navzájem podporovat. V době omezených sociálních kontaktů je taková vlastnost trochu problematická, ale na sociálních sítích už tuto díru na trhu vyplnilo několik youtuberů, kteří vám s vaším studijním problémem jsou schopni pomoci. Říká se jim studytubeři. Jde o lidi, kterým došlo, že studium začíná být víc cool než hraní počítačových her. Několikahodinové sledování člověka, který paří vaší oblíbenou gamesu vystřídalo stejně dlouhé, avšak méně intenzivní sledování někoho, kdo se poctivě šprtá. Ať už ve vás pilně se učící člověk vyvolá motivaci, nebo pocit viny, že vy zrovna maximálně prokrastinujete, jedno je jisté. Pokud se mu povede vás vyburcovat k touze po vědění, dělá svoji práci dobře.
5. Podlehnout svodům multimediálních lákadel
Nechápejte nás špatně, ani počítačové hry nepatří do starého železa a možná vás překvapí jejich rozmanitost. Některé starší kousky dokonce s pokračující pandemií zažívají návrat na výsluní – co takhle zase zkusit FIFA, World of Tanks nebo The Sims? Herní svět je však mnohem pestřejší a na své si v něm přijdou snad téměř všichni, holky i kluci, milovníci logických hádanek i příběhů, sólisté i multiplayeři. Věděli jste, že s kamarády můžete online hrát i různé variace na oblíbené Městečko Palermo (Wolvesville, Among Us) nebo Karty proti lidskosti? Svoje malířské dovednosti si pak můžete otestovat při hře Skribbl. A pokud by hraní opravdu nebylo nic pro vás, třeba si vyberete některý ze seriálů, které nám pomohli vybrat vaši kolegové.
6. Založit si vlastní džungli
Od neustálého koukání na obrazovku vám uleví další oblíbená kratochvíle, rozšířená především mezi mileniály – pěstování květin. Starat se o květiny je mnohem jednodušší než starat se o děti, a i přesto se můžete tetelit blahem, že vám vaše miminko roste pod rukama. Navíc vám péče o pokojovou flóru zabere docela dost času, který byste jinak mohli zcela omylem bezúčelně proflákat. Zelený koníček vám tak přinese dobrý pocit z efektivně využitého času, který vložíte do péče o životní prostředí a snahy zlepšit produkci kyslíku nezbytného pro život. Planeta vám poděkuje, a navíc si to doma uděláte hezké.
7. Vyrábět a tvořit
Mnoho lidí potřebuje jako protiklad k práci za počítačem také něco „dělat rukama“. Možností, jak se v tomto směru realizovat, existuje nespočet – od takového toho domácího tvoření až po pořádnou chlapskou fušku. Je jen na vás, jestli oprášíte tempery, vytáhnete pletací jehlice, vdechnete starému, už dávno ne bílému tričku pomocí batiky nový život nebo se pustíte do práce se dřevem. Výtvory pak mohou nejen obohatit váš outfit, ale také ozdobit váš byt. Zavzpomínejte si na základní školu a hodiny pracovní výchovy. Pokud by vás tvoření až tolik nebralo, ale přesto byste rádi zaměstnali ruce a hlavu, zkuste puzzle nebo lego. Věděli jste, že si můžete poskládat vlastní miniaturní kavárnu Central Perk, ve které trávili většinu svého času postavy kultovního seriálu Přátelé?
8. Potěšit sousedy vlastní hudební tvorbou
Hudba je lékem pro duši. A umění ji produkovat vám možná připadá až příliš složité. Nemusí tomu tak být. Na hudební nástroj se při troše píle a odhodlání může naučit každý. Matně vzpomínáte na dávné hodiny klavíru nebo flétny? Vždycky se vám líbili kytaristi nebo byste naopak svým umem rádi okouzlili všechny slečny v okolí (nebo alespoň u táboráku)? Nikdy není pozdě začít a věřte, že hudba lidi opravdu spojuje. Nemusíte se hned ze startu stát hudebním virtuózem ve hře na varhany, zkuste pro začátek například v poslední době velmi populární ukulele. Když se totiž rozezní tahle „malá kytara“, nikdo nemůže být smutný.
9. Přihlásit se jako dobrovolník
V této nelehké době, kdy nemocnice praskají ve švech, personál zdravotnických i sociálních zařízení kvůli nemoci chybí a mnoho dětí zaostává za školní výukou, se hodí každá pomocná ruka. Pokud máte dost síly a času, zvažte možnost zapojit se jako dobrovolník. Většinou nepotřebujete žádné speciální znalosti a schopnosti, stačí vám chuť a ochota pomáhat. Podívejte se na portál OU pro koordinaci dobrovolnické činnosti pomahame.osu.cz a najděte si nabídku vám na míru. Můžete se také zeptat přímo v blízkém zdravotnickém nebo sociálním zařízení, kontaktovat nějakou neziskovou organizaci, která se zaměřuje na doučování dětí (například organizace S.T.O.P., založená absolventy OU), nebo se přihlásit jako dobrovolník k očkování proti covidu-19. Případně třeba „jenom“ pomozte sousedce s nákupem nebo s hlídáním dětí. Zkrátka, konejte dobro volně.
10. Jít spát
Desátý bod představuje pomyslnou třešinku na dortu. Spěte. Že je spánek důležitý, nám neustále někdo připomíná a my na to stejně neustále zapomínáme. Nebo si spíš umíme najít tisíc a jednu činnost, které jsou zajímavější, a především důležitější než pořádná regenerace. Většina z nás má teď tolik volného času, že neví, co s ním, a často ho zaplníme zcela zbytečnými úkony. Zkusme si prostě někdy jen tak zdřímnout. Nebo přidat hodinku k našemu nočnímu spánku. Tělo i mysl nám za to poděkují, a navíc se vyhneme neustálému vymýšlení nových výplňkových aktivit. Tak dobrou noc.