Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Společný projekt dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava) v pátek 6. 10. rozhýbal Ostravu vědou. Na 15 místech rozesetých po celé Ostravě měli lidé možnost vyzkoušet si všemožné atrakce, workshopy, vyslechnout přednášky a v neposlední řadě se také setkat s Robertem Fulghumem. Od 17 do 22 hodin se totiž konala Ostravská Noc vědců, vědecko-popularizační akce, jejíž obliba každým rokem roste.
„Loni jsme přilákali 5 000 lidí, letos to bylo téměř o tři tisíce více. Nejvíce nás ale těší, že se nám daří přilákat nejen děti, ale čím dál častěji i středoškoláky. Teenagery není snadné vědou zaujmout, je to skutečná výzva,“ říká organizátorka akce Tereza Šišmišová z Ostravské univerzity.
Tématem Noci vědců byla letos mobilita a tomu všechny fakulty přizpůsobily svůj program. Pohyb jste mohli pozorovat na té nejdrobnější úrovni pod mikroskopem například na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity i v nedohledném vesmíru v Planetárium Ostrava při VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Kvadroptéra ovládaná gesty, virtuální létání, deaktivace bomby, rýžování zlata, malování na vodní hladinu či noční oblohu, migrace v Evropě, dopravní nehoda na zkoušku, workshop Se čtyřmi koly na ulici, paralympijské sporty, cesta na měsíc, ostravský superpočítač či mobilita důvěrných dat. To všechno a ještě mnohem více se mohli lidé dozvědět nebo si vyzkoušet na vlastní kůži právě na Ostravské Noci vědců.
Díky spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice byla zdarma přístupná také část expozice ve Světě techniky. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě také otevřela své prostory, sklady a archiv. Téma mobility dokonale doplnil také Vědecký bus, který po celý večer propojoval všechna stanoviště po celém městě a byl pro návštěvníky akce zdarma.
„Téma příštího ročníku zatím není známé, shodují se na něm organizátoři Noci vědců z celé republiky. Jisté však je, že díky úspěchům, kterých Ostrava v této celorepublikové akci dosahuje, se v příštím roce staneme koordinátory Noci vědců na celonárodní úrovni,“ doplňuje Tereza Šišmišová. Dvě Ostravské univerzity tak v příštím roce čeká výzva, na kterou se už nyní těší.
Foto: Filip Zvěřina