Školními koly Biologické olympiády každoročně projde víc než 20 tisíc školáků a středoškoláků. Tradičně soupeří v několika soutěžních kolech, a hned ve čtyřech věkových kategoriích A, B, C, D. Právě nejlepší středoškoláci, kteří opanovali krajská kola kategorie A, teď mají před sebou celostátní finále v Ostravě. Hlavní pořadatel Biologické olympiády, Česká zemědělská univerzita v Praze, se snaží pro finálové ústřední kolo každoročně hledat spolupořadatele napříč univerzitami v České republice. Pro letošní celorepublikové finále padla volba na ostravskou Přírodovědeckou fakultu.
„Ostravská univerzita je podle nás velmi progresivní univerzitou, a právě její Přírodovědecká fakulta dosahuje v biologické oblasti zajímavé výsledky. Jak jsme se přesvědčili při naší návštěvě, v Ostravě naše soutěž najde velmi dobré zázemí “ říká tajemník Biologické olympiády Mgr. Jiří Matušek z České zemědělské univerzity v Praze.
Vědecké naděje v Ostravě
Velkého ostravského finále se od 23. do 27. dubna účastní celkem 36 nejlepších středoškoláků. Na půdě ostravské Přírodovědecké fakulty je uvítal děkan doc. RNDr. Jan Hradecký, Ph.D.
„Doufám, že biologickou olympiádu nebudete mít spojenou s nějakým stresem. Byl bych rád, kdybyste prožili v Ostravě i na naší Přírodovědecké fakultě chvíle, které Vás můžou nakopnout do budoucna a třeba i prohloubit váš vztah k biologii. Zároveň doufám, že poznáte region i trochu jinak, a to nejen při úkolech v terénu ale třeba i při exkurzích.“
Slavnostního zahájení 53. ročníku Biologické olympiády se kromě soutěžících, porotců, zástupců domácí Ostravské univerzity i pořadatelů z České zemědělské univerzity v Praze účastnil také představitelé Moravskoslezského kraje.
„Jde o výjimečnou soutěž s bohatou historií. Jsem moc rád, že se koná právě tady v Ostravě. Doufám, že soutěžící zjistí, že dávno nejsme černým krajem a že si odnesou spoustu zážitků, na které budou i po letech vzpomínat,“ prohlásil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Stanislav Folwarczny.
Boj v laboratořích i terénu
Po krátkém úvodu museli soutěžící v slavnostním oděvu zvládnout první úkol. Přímo v atriu ostravské Přírodovědecké fakulty na ně čekalo hned 50 různých objektů, které museli poznat. Šlo o první ze série úkolů ostravského finále.
„Kolegové vše výborně připravili. Sám jsem si vyzkoušel část poznávačky a musím uznat, že to není jednoduché. Ale úkolem té soutěže je vybrat z těch skvělých soutěžících toho úplně nejlepšího. Těch bodů je ale ve hře hodně,“ říká předseda poroty prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Ve zbylých dnech musejí zvládnout soutěžící test, terénní úlohu i praktické úkoly v laboratořích. Detaily zůstávají tradičně tajné.
„Detaily jednotlivých úkolů jsou samozřejmě tajné. Můžu ale prozradit, že budou muset prokázat své mistrovství v různých disciplínách a v rámci některých se podívají i na zajímavá místa Ostravy,“naznačuje za katedru biologie a ekologie ostravské Přírodovědecké fakulty doc. Mgr. Marek Eliáš, Ph.D., který si před lety sám zkusil roli soutěžícího.
Soupeření o body i oddych
Kromě úkolů na soutěžící čeká také doprovodný program. Vystoupat by tak měli nad ostravské Vysoké pece v Dolní oblasti Vítkovice nebo se podívat do noční ZOO Ostrava, do Štramberku a blízkého okolí. Letošní celostátní finále Biologické olympiády vyvrcholí v pátek 26. dubna od 17 hodin slavnostním zakončením v aule Ostravské univerzity. Přírodovědecká fakulta OU nabídne přímý přenos z ceremoniálu na internetu.
Celostátní finále Biologické olympiády v Ostravě podpořil Moravskoslezský kraj dotací 310 tisíc korun, materiálně pak s jejím zajištěním pomohlo statutární město Ostrava. V rámci doprovodného programu se bude studentům v soukromé minirezervaci obojživelníků v lomu Myslík u Hukvald věnovat paní Alena Pončová, v Botanické zahradě ve Štramberku pak manželé Pavlíkovi.
Něco z historie Biologické olympiády najdete na speciálním webu.