Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

V adventním čase tak Ostravská univerzita naváže na úspěšnou scénu z diskuzního fóra Meltingpot v rámci Colours of Ostrava a zároveň oživí dříve konané Science Café, které posune zase o kus dál. Už 12. prosince v Bistru Bocca univerzita zahájí sérii putovních talkshow s vědci, se kterými se budete setkávat po celý příští rok. V rámci speciálních večerů Na kafe s… představí své odborníky z tak trochu jiného úhlu.
„Jde o veřejné setkání, kterým chceme lidem ukázat, že zkoumáme zajímavé věci a že se naši vědci neztratí ani ve světové konkurenci. Zároveň chceme dokázat, že nejsou žádné šedé myši a umějí o svém výzkumu poutavě vyprávět. A to i s přesahem do každodenního života. Věřím, že na jazykovědce navážou postupně další,“ říká mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.
První Na kafé s… nás vezme do světa lingvistů z Filozofické fakulty. Radek Čech a Michal Místecký z katedry českého jazyka nám nejrůznější jazykové projevy převedou do řeči čísel a dokáží, že moderní jazykovědec je tak trochu matematik i informatik. Pod drobnohledem se tak ocitnou například verše, jazykové projevy politiků nebo dokonce texty populárních hudebníků.
Sčítat s nimi budeme slova, rytmické celky, vulgarismy nebo metafory. I když se to totiž nezdá, řečí čísel má každý mluvčí charakteristický styl, pro který existuje nějaký klíč. Někdo je výjimečný kupením libozvučných hlásek, jiný zase peprnými výrazy. A právě dnešní jazykovědec, který se stále častěji ocitá za klávesnicí počítače, zkouší vytvořit správnou interpretaci a dobrat se výsledku.
Přijďte 12. prosince do Bistra Bocca a usrkněte s námi od 18. hodiny kávu, která voní po slovech i číslech. Více sledujte i v naší události na facebooku.
Akce je financována z projektu HR Excellence in Research na Ostravské univerzitě, registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006225.