Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

My víme, že buňky na vědu má v sobě každý – stačí je jen objevit! Proto zve Ostravská univerzita všechny – děti, teenagery i dospělé – na zábavnou cestu poznání svých buněk na vědu, která začne 26. září 2014 v 18 hodin v několika budovách Ostravské univerzity a potrvá až do 22 hodin. Přijďte si například podebatovat o tom, co jíte a jaký vliv to na vás má, zjistit, jak je to s tělesnou energií, zjistit, proč je pro nás nezbytný pohyb, poodhalit tajemství kódů, programovat roboty, vyzkoušet různé pokusy z fyziky a shlédnou atraktivní chemické hrátky, podívat se na medvídkovu nemocnici, naučit se základům první pomoci, debatovat o knihách i o sportu, sáhnout si na hudbu, skládat origami, luštit hlavolamy, prohlédnout si kosterní pozůstatky či hmyz a rostliny anebo expozice minerálů, projít spoustu výstav a poslechnout si zajímavé přednášky nebo hudební koncerty…
Evropská Noc vědců, která se koná pravidelně každý čtvrtý pátek v měsíci září dnes už na tisících místech po celé Evropské unii, má za cíl přiblížit široké veřejnosti vědecký výzkum a zejména osobnosti samotných vědkyň a vědců z mnoha různých úhlů pohledu, otevřít vědecká pracoviště po celé Evropě a umožnit setkávání vědců s každým, kdo má zájem se o nich něco dozvědět. Noc vědců je celoevropským festivalem vědy, který ukazuje vzájemnou provázanost vědy a života každého z nás, protože věda je opravdu všude kolem nás. Tento jediný večer v roce zcela unikátně umožňuje každému návštěvníkovi nahlédnout vědcům „pod ruce“ a poznat osobně jak vědce, tak i jejich vědeckou práci.
O tom, že věda je zábavná a vědkyně i vědci umí být působiví a skvělí vypravěči, originální baviči, vás přesvědčí neformální besedy s nimi, ukázky vědecké práce a vědeckých experimentů, netradiční prohlídky různých expozic, vědecké show, workshopy, hry, populární přednášky i hudební vystoupení. Ano, i v hudbě najdete vědu, věda se totiž netočí jen kolem bílých plášťů a zkumavek!
Minulý rok se naše univerzita Noci vědců účastnila poprvé a nadšení návštěvníků bylo úžasné. Letošní program Ostravské univerzity, připravený pro Noc vědců, je velkolepý, protože se do něj zapojily zase další fakulty. Na programu se podílí Filozofická fakulta, Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta, Fakulta umění a Přírodovědecká fakulta. Věříme, že vás dokážeme pro vědu nadchnout a že budete nadšení i z našich vědkyň a vědců, kteří na Ostravské univerzitě působí!
Akce je určena všem bez rozdílu věku a vstup na akci je samozřejmě zdarma.
Program Noci vědců OU
Podrobný program Noci vědců v budově Přírodovědecké fakulty
Podívejte se, jak vypadala Noc vědců na OU v roce 2013