V pondělí 18. prosince proběhla v Centru PANT tradiční akce studentů Katedry sociální pedagogiky Pedagogické fakulty OU, tzv. „Vanilkový kapřík“. Letos se však celá akce nesla v duchu dobročinné sbírky pro děti v Africe a vybralo se celkem 7 600 korun, které zajistí možnost zaplatit zdravotní pojištění dětem z tanzanského sirotčince a umožní jim tak základní zdravotní péči.
Vybralo se celkem 7 600 korun, které zajistí možnost zaplatit zdravotní pojištění dětem z tanzanského sirotčince a umožní jim tak základní zdravotní péči.
Celou akci zorganizovala Rozina Ribeiro Monteiro, studentka 3. ročníku bakalářského studia Sociální pedagogiky, která letos získala Cenu děkana za dobrovolnickou činnost, a doktorka Hana Kubíčková z Katedry sociální pedagogiky PdF OU. Do organizace se zapojilo několik dalších studentů jak prezenčního, tak kombinovaného studia.
Vynikající vánoční punč uvařil dle rodinné receptury student Lukáš Suchánek.
„V tomto předvánočním období jsem byla mile překvapena nadšením a zápalem našich studentů, kteří si našli čas zapojit se do organizace a účasti na dobročinné akci. Podpora směřovala do sirotčince v Tanzánii, konkrétně na poskytnutí zdravotního pojištění pro děti, kterým umožní základní zdravotní péči u nás zcela běžnou pro každého. Akce se nesla v duchu kreativity, zájmu a nechyběla ani legrace, což přispělo k pohodové atmosféře. Chtěla bych vyjádřit své upřímné poděkování všem zapojeným studentům i kolegům,“ shrnula akci doktorka Bohdana Richterová.
Akce se nesla v duchu kreativity, zájmu a nechyběla ani legrace, což přispělo k pohodové atmosféře.
Vrcholem večera byla dražba dvou obrazů. První obraz pochází z malířské dílny Tingatanga z jižní Tanzánie. Druhý obraz věnoval doktor Milan Cieslar z Katedry výtvarné výchovy PdF OU.
Obrazy jsou nejčastěji malovány syntetickými barvami, které dodají barvám živější nádech a lesk. Umělci tvoří svá díla přímo na ulicích. Motivy obrazů Tingatinga obvykle vycházejí z africké přírody a odhalují dávné hluboké pouto člověka s přírodou. Díky pestrým barvám, přírodním nekomplikovaným motivům a nevšednímu pojetí z obrazů Tinga Tinga doslova tryská energie, pohoda a vyváženost. Na první pohled se může Tinga Tinga jevit jako naivní umění vhodné pouze do dětských koutů a pokojíčků, nicméně tyto obrazy byly draženy například i v renomované newyorské aukční síni Sotheby´s nebo vystavovány ve světových galeriích.
Tingatinga je unikátní malířský styl z jižní Tanzanie.
„Tradiční Vanilkový kapřík, letos trochu netradičně, se velice vydařil. Mám obrovskou radost, že si i v předvánočním shonu našlo tolik lidí, a to nejen z Katedry sociální pedagogiky, chvilku, zastavili se, poklábosili a zároveň také přispěli na užitečnou věc. Myslím, že je velmi důležité si v tomto čase uvědomit, že vánoční období by mělo být nejen o obdarovávání svých blízkých, ale také těch, kteří to opravdu potřebují, a to se díky této akce opravdu povedlo,“ sdělila studentka Rozina Ribeiro Monteiro.