1.       Origami

Začneme něčím jednoduchým, co má ale potenciál vás zabavit na dlouhou dobu. Umění origami pochází z Japonska, a pokud jste se s ním ještě nikdy nesetkali, jedná se o skládání různých motivů z papíru. Od těch nejjednodušších až po opravdové majstrštyky. Pro začátek zkuste třeba motýlka, který pak může posloužit i jako dekorace na stěnu. Stejně dobře využijete i papírové hvězdy. A pokud máte chuť na větší výzvu, mrkněte na infinity cube. Její výroba vás zabaví na dlouho a hotová kostka vám připomene, že kdo si hraje, nezlobí. Samozřejmě na internetu najdete nepřeberné množství dalších nápadů, stačí si jen vybrat.

 

 

2.       Upcyklace

Upcyklování teď letí. Pomůže vám najít upotřebení pro staré, už nepoužívané věci. Těm díky nejrůznějším technikám vdechnete nový život, a navíc pomůžete životnímu prostředí. Upcyklačních nápadů existuje nespočet, můžete se pustit do přeměny starých kusů oblečení, nádobí nebo si renovovat nábytek. Nápady najdete například na českém webu o upcyklaci nebo zkuste štěstí na Pinterestu.

Obchody jsou už delší dobu zavřené a u vás to vypadá jako ve velkoskladu kartonových krabic? Zkuste z nich vyrobit pořadač na časopisy, organizér nebo foto rámeček. Pokud opravdu rádi nakupujete a v kartonech už se topíte, co takhle dopřát dětem domeček na hraní?

 

 

3.       Visible mending

K upcyclingu by se dala s klidem zařadit i další technika, která vám pomůže staré, děravé oblečení povýšit zpět na módní kousky. Éra nenápadného zašívání a opravování kusů oděvu je pryč, vystřídalo ji visible mending. Nosili jste své oblíbené džíny tak dlouho, až se vám roztrhly na koleni, ale přesto se jich nechcete vzdát? Zkuste visible mending. Nový život můžete vdechnout samozřejmě i ponožkám, svetrům nebo trikům, fantazii se meze nekladou. Ušetříte peníze, nepřijdete o milované kusy oblečení, ulevíte životnímu prostředí a investujete čas do pochvaly, které se vám od okolí určitě dostane.

 

 

4.       Batika

Se starým i novým, a především s bílým oblečením se dají provádět i další kouzla. Stačí si pořídit pár barev na textil a můžete se pustit do batikování. Už to vypadalo, že na batikovaná trika budeme jenom sentimentálně vzpomínat jako na fyzickou připomínku zážitků z letních táborů, ale pak nás rok 2020 vyvedl z omylu. Loni se totiž batika znovu přihlásila o slovo. Máte doma bílé triko, které už má svá nejlepší léta za sebou? Nebo vás bílá prostě nebaví a chcete ji trochu vybarvit? Pak je tato technika přímo pro vás. Potřebujete jenom vodu, barvy a ocet na zafixování. Akorát si při barvení dejte pozor, abyste nechtěně nenabatikovali i bílý koberec nebo hedvábné závěsy. Přece jenom, tuhle barvu už nevyperete.

 

 

5.       Pyrografie

Pokud vám všechny tipy přijdou moc jednoduché a pod vaší manuální úroveň, zkuste něco trochu náročnějšího. Pyrografie neboli zdobení dřeva pomocí vypalování sice vyžaduje menší investici do vybavení, ale pájka se dá pořídit za rozumný peníz. Rázem z nudné korkové podložky, dřevěné misky nebo třeba vařečky vyrobíte originální kus. Už nikdy nebudete chtít krájet na obyčejném dřevěném prkénku. A kdyby náhodou někdo z vašich známých slavil narozeniny, takový vymazlený dřevěný dárek na míru určitě potěší.

 

 

6.       Jedlé (nejen) dárky

Už jsme si ukázali, jak si nápaditě ozdobit interiér i šatstvo, a ještě nám zbývá potěšit žaludek. Četnost vaření a pečení a celkově doba strávená v kuchyni na home office roste. Udělejte si ale radost nad rámec běžného kuchtění. Milovníci sladkého ať zkusí mandle v cukru nebo domácí čokoládu, ale pozor, jakmile se do těchto dobrot zakousnete, už nebudete moci přestat. Slaným jazykům se trefí do chuti třeba nakládaný hermelín nebo kořeněné kešu oříšky. Má někdo z vašich blízkých narozeniny, ale vy mu kvůli zavřeným obchodům nemůžete pořídit žádný dárek? Taková dobrota řekne více než tisíc měkkých dárků.

 

7.       Velikonoce s microgreens

Blíží se velikonoční svátky, které se nám nejspíš nepoštěstí oslavit v širokém rodinném kruhu. To však neznamená, že si je nemůžeme udělat hezké. Kromě barvení vajíček nebo pečení beránka se letos pusťte třeba i do výroby jarního věnce. Přineste si jaro domů i na talíř pomocí microgreens, mladých výhonků bylinek a zeleniny. Založte si mikro zahrádku s rukolou, hořčicí nebo asi nejoblíbenější řeřichou. Populární jsou ale také odrostlé klíčky červené řepy, hrachu, brokolice nebo bylinek. Microgreens vám obzvláštní všední salát nebo ozdobí namazaný krajíc chleba. A kdyby vás odrazovala práce s hlínou, podívejte se na způsob, jak výhonky pěstovat i bez ní.

 

 

8.       Háčkování

Nápadů, jak si vyspravit, přetvořit nebo oživit starší kousky z vašeho šatníku, už zde padlo několik. Co si ale vytvořit něco zbrusu nového? Jaro se sice postupně, avšak dost nesměle hlásí o slovo a v tomhle nevyzpytatelném počasí je lepší pro jistotu zůstat v teple. Uháčkovat si parádní čepici, čelenku nebo třeba nákrčník může být jednodušší, než se zdá. Ani při práci s kovovými háčky se fantazii meze nekladou – návodů, jak uháčkovat prakticky cokoliv od záložky do knížky až po plavky, najdete na internetu nespočet.

 

 

9.       Kámen? Zde!

Pro ty, kterým chybí interakce s okolím, je jako stvořený další nápad. Na Facebooku teď frčí skupina Kamínky, která slouží ke sdílení objevených kamenných pokladů. Může se zapojit kdokoliv, a to do takové míry, jak si sám přeje. Baví vás tvoření? Seberte venku libovolný kámen, proměňte ho v umělecké dílo, ze zadní strany napište PSČ a odkažte na facebookovou skupinu. Pak už kamínek stačí jen tak mimochodem někam umístit. Hledáte zábavu na rutinní procházku po obci? Koukejte kolem sebe a hledejte kamínky, které už někdo vytvořil. To by jeden nevěřil, kolik může s obyčejnými kameny zažít zábavy.