Studentští senátoři Ostravské univerzity obohatí tradiční setkání k výročí 17. listopadu happeningem u pamětní desky na budově Fakulty sociálních studií. Listopadové události následně ve svých příspěvcích připomenou studenti i zástupci vedení univerzity. Na akci volně naváže kulturní program v klubu Áčko.

„Přijďte s námi zavzpomínat na tuto významnou událost demokracie,“ zve akademickou obec i veřejnost nově zvolený předseda Studentské komory Akademického senátu Ostravské univerzity Lukáš Slovák. „Mezinárodní den studentstva je jediným dnem mezinárodního významu, který má český původ a pro mě osobně symbolizuje hlavně právo všech lidí studovat a vzdělávat se. Setkání, jako je to naše, jsou velmi důležitá. Připomínají úsilí a oběti studentů a dalších bojovníků za svobodu v letech 1939, 1968 a 1989. Na tyto historické události se nesmí zapomenout,“ zdůrazňuje Lukáš Slovák.

Leštěnou mosaznou strukturu na fasádě budovy Fakulty sociálních studií studenti po konzultaci s autorem Janem Šnébergerem symbolicky ošetří speciálním lešticím prostředkem. Gesto má upozornit na to, že je o demokracii a svobodu nutné pečovat, stejně jako o pietní místa. Za studenty na akci přislíbila promluvit také jedna z běloruských studentek, která teď na Ostravské univerzitě studuje. Akci studenti zakončí zapálením svíček.

Na vzpomínkové setkání volně naváže ve 20:30 program v klubu Áčko. Návštěvníci se budou moci zapojit do diskuzí a kvízu nebo zavzpomínat u videí Ostravské univerzity natočených u příležitosti akce 30 let svobody.

Facebooková událost zde.