Se začátkem roku je tady další zkouškové období a s ním i příležitost objevit nové, pravděpodobně návykové seriály. Na nejsledovanější kousky v České republice vás pravidelně upozorní vaše oblíbená streamovací služba, ale víte, kterými skvosty prokládají studium a práci naši studenti a akademici? Nechte se jimi inspirovat.
Pozor na závislost
Nezačneme ničím menším než úspěšným seriálem Perníkový táta (Breaking Bad). Středoškolskému učiteli chemie Walteru Whiteovi je diagnostikována rakovina. Před smrtí by rád zaopatřil rodinu a vzhledem ke svým znalostem se rozhodne začít vařit metamfetamin. Diváci tak mohou sledovat Walterovu přeměnu z obyčejného člověka na zkušeného drogového dealera.
Pokud pracujete jako drogový dealer, pravděpodobně během vaší kariéry přijde doba, kdy budete potřebovat využít služeb advokáta. Walter pro tuto příležitost vyhledá Saula Goodmana, právníka s pochybnou morálkou. A právě Saulovu životu před setkáním s Walterem se věnuje další z doporučených seriálů, prequel spin-off Volejte Saulovi (Better Call Saul).
U tématu drog ještě chvíli zůstaneme a z USA se přesuneme do Kolumbie. Seriál Narcos, který se odehrává v nebezpečném a nemilosrdném světe drogových gangů, je inspirován skutečnými událostmi. Divák sleduje život nechvalně známého vůdce drogového kartelu Pabla Escobara, jehož osud se prolíná s dvojicí detektivů usilujících o Escobarovo zatčení.
Ženská energie
Pokud je řeč o seriálech natočených podle skutečných událostí, musíme zmínit i seriál Koruna (The Crown), který mapuje politické působení i osobní život královny Alžběty II. Nahlédněte do skrytého světa anglické královské rodiny a nechte se unést skvělými hereckými výkony a dechberoucí výpravou.
Pokud vás oslovil koncept ženské hlavní hrdinky, ale prostředí britské monarchie vás neláká, zkuste dát šanci Dámskému gambitu (The Queen’s gambit). Minisérie, která vychází z knižní předlohy, se točí okolo osiřelé Beth Harmon. Tu její schopnosti, talent a píle dovedou až k souboji o titul světové šampionky v šachu. Pokud šachy považujete za nudnou hru, o které se nic strhujícího natočit nedá, Dámský gabit vás přesvědčí o opaku.
Podle knižní předlohy vznikla i hvězdně obsazená černě humorná minisérie Sedmilhářky (Big Little Lies), jejíž děj je zasazen do kulis kalifornského maloměsta. Příběh začíná vraždou na benefiční akci základní školy a postupně odkrývá tajemství a spletité vztahy několika žen, které se zločinem mají nebo nemají co do činění.
Trochu jiná kriminálka
Fanoušci krimi jistě ocení americký detektivní seriál Temný případ, který možná ve skutečnosti lépe vystihuje jeho originální název True Detective. Více než na kriminální zápletky se totiž soustředí na osudy a psychologii jednotlivých postav.
Také Velká Británie má v žánru krimi co nabídnout. Seriál Luther sleduje detektivní práci stejnojmenného londýnského vyšetřovatele z Útvaru pro těžké zločiny, který při vyšetřování používá vcelku neortodoxní metody. Pokud tíhnete k vnitřně rozervaným hrdinům se spletitou myslí a vnitřními démony, temného Luthera si jistě zamilujete.
Pro milovníky sci-fi
Podobně temný je i německý seriál Dark. V poklidném městečku, kde se normálně nic moc neděje, dojde ke zmizení jednoho z místních dětí. Pak se do hry přimíchá i třicet let staré zmizení podobně starého chlapce a děj se postupně stává složitějším a spletitějším. Atmosféra však zůstává stále stejně tíživá.
Vcelku tíživě mohou působit také některé z televizních povídek britského projektu Černé zrcadlo (Black Mirror), které s notnou dávkou černého humoru polemizují nad nechtěnými dopady technologického pokroku. Povídky se odehrávají v blízké budoucnosti, která je ale tak blízká současnosti, že divákovi často běhá mráz po zádech.
U sci-fi ještě chvíli zůstaneme. Nemůžeme totiž opomenout takovou klasiku, jakou mnohokrát oceněný seriál Star Trek zajisté je. Fanouškům příběhů z prostředí Hvězdné flotily, která během svých misí za objevováním nových světů a forem života stíhá i adresovat změny ve společnosti, doporučují studenti OU konkrétně Star Trek: Discovery a Star Trek: Picard.
Věděli jste, že své znalosti světa Star Wars si kromě filmů můžete doplnit také u seriálu The Mandalorian? Tento americký space western, který je prvním hraným seriálem Star Wars, sleduje mandalorianského námezdního lovce na jeho cestě ve vnějším okraji galaxie. Pokud vás tohle nepřesvědčilo ke zhlédnutí, tak roztomilost Baby Yody, který v seriálu vystupuje, určitě ano.
Pro zasmání, potěchu oka i k zamyšlení
Z vesmíru zpátky na Zem nás přesune dokumentární seriál Naše planeta (Our Planet), vyprávěný slavným britským přírodovědcem Davidem Attenboroughem. Dechberoucí záběry ukazují fascinující krásu naší planety a zároveň upozorňují na zásadní klimatické změny. Právě tento environmentální přesah dokumentu nutí k zamyšlení, jakým způsobem se k naší přírodě chováme.
Pro fajnšmekry tady máme další seriál dokumentárního stylu, Co děláme v temnotách (What We Do in the Shadows). Tento „dokument“, který nás zasvětí do života upírů na Staten Islandu, srší nápady i vtipem. Dějová linka seriálu sleduje tři upíry, kteří spolu žijí již po staletí, a jejich interakci s moderním světem a jinými nadpřirozenými bytostmi.
Náš výčet zakončíme optimisticky britským komediálním seriálem Sexuální výchova (Sex Education). Tento seriál ze střední vyniká svým neotřelým nápadem, originálním zpracováním s retro nádechem i vychytaným soundtrackem. Nesebevědomý Otis má sice svých problémů víc než dost, ale i přesto se na popud rebelující spolužačky Maeve rozhodne otevřít sexuální poradnu pro teenagery.