Kdo přišel na první besedu Ostravské univerzity na diskuzní scéně Reflexu na Colours of Ostrava – Proč (ne)chránit přírodu, rozhodně nelitoval.
Začalo to pesimisticky. „Za posledních 500 let vyhynulo více než 900 druhů a dalších 10 000 je ohrožených. Populace tuňáka modrého, ryby oblíbené pro sushi, v posledních deseti letech klesla o třicet procent. Na Havaji vymřelo 71 druhů ptáků od momentu, kdy tam přišel člověk,“ nastínil moderátor diskuze docent Jan Hradecký, děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
V závěru diskuze ale Aleš Dolný, ekolog a vědec z Ostravské univerzity, atmosféru uvolnil: „V roce 1999 jsem v Karviné objevil Vážku plavou – ta už tu sto let nemá být. Rozbušilo se mi srdce, a jak jsem byl rozrušený a chtěl ji chytit, vzal jsem ji omylem rámem síťky… Jak se pak ale naštěstí ukázalo, nebyla jediná, potkal jsem druhou, pak třetí. Zjistilo se, že je jich tady tisícová populace.“
Později odpoledne se na diskuzní scéně rozezněla Bílá orchidej Evy a Vaška. Setkali se zde hudební nadšenci a debatovali s Martinem Hrdinkou, moderátorem populární Televizní hitparády 90. let. Tématem byla Šlágr TV jako fenomén dnešní doby.
„Není to první případ, kdy pan Peterka prokázal schopnost vycítit mezeru na trhu a zaplnit ji. Už dříve tohle dokázal se svou kapelou, která hrála politickou satiru. A stejně jako tehdy, i teď TV Šlágr přinesla určité skupině lidí (tentokrát 65+) hudbu, která se v médiích neobjevuje, ale oni ji poslouchat chtějí,“ vysvětluje úspěch této lidové televize. V tom je podle něj Šlágr TV geniální.
Podle něj je podobná poptávka i v Rakousku či Německu, jen s tím rozdílem, že tam se hrají originální znění těchto písní.
Jsme nadšeni úspěchem prvního dne Ostravské univerzity na Colours a těšíme se na ten dnešní! Dnes nás čeká Ondřej Šimetka coby Lékař bez hranic a Josef Pleskot s otázkou „Co s technickými památkami?“ Podrobný program následujících dnů naleznete v tomto příspěvku.
Více fotek z přednášek Ostravské univerzity na diskuzní scéně Reflexu si můžete prohlédnout na našem Facebooku v albu Ostravská na Colours.
Foto: Tereza Gerthnerová