Ve dnech 2. a 3. června proběhl v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj již 33. ročník muzikologické konference Janáčkiana 2016, kterou ve spolupráci pořádali Mezinárodní festival Janáčkův máj a katedra hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě. Náplní konference byla problematika retuší, rekonstrukcí a režijních výkladů Janáčkových skladeb. Již tradičně byl nemalý prostor věnován právě tvorbě Leoše Janáčka, přinášející nové pohledy, způsoby interpretace a nahlížení na jeho dílo. Druhý tematický okruh se zaměřil na historii a současnost hudební pedagogiky. Přednášející se zaměřovali na jednotlivé osobnosti, instituce a trendy oboru. Konference se zúčastnilo se na padesát účastníků z České republiky, Slovenska, Polska i Spojeného království.
První den konference slavnostně zahájili děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě doc. Mgr. Tomáš Jarmara, Ph.D. spolu s prof. PhDr. Karlem Steinmetzem, CSc. Úvod hudebně doprovodil výběrem Janáčkových komorních skladeb cimbalista Mgr. Daniel Skála, Ph.D. V průběhu dne přednesli své příspěvky velcí janáčkovští badatelé a specialisté svého oboru prof. John Tyrrel, Dr. z Velké Británie a prof. PhDr. Miloš Schnierer z Brna. Dalšími podnětnými momenty byla vystoupení doc. PhDr. Květoslavy Horáčkové, která se věnovala upravovateli libret Maxi Brodovi, Mgr. Michaely Mojžišové, PhD. a doc. PhDr. Jiřího Zahrádky, Ph.D., zaměřené na Janáčkovu Věc Makropulos a Mgr. Jany Cindlerové, Ph.D. se scénologickým rozborem Její Pastorkyně. Vrcholem dne byl diskuzní panel k režijnímu pojetí Janáčkových oper za účasti režisérů, dramaturgů, muzikologů, dirigentů a kritiků, jako například John Tyrrell, David Radok, Jiří Nekvasil, Miloš Schnierer, Helena Havlíková, či Václav Věžník. Velmi energickou diskuzi mistrně korigoval Jiří Zahrádka.
Druhý den byl věnován historii a současnosti hudební pedagogiky. Vedle referátu prof. K. Steinmetze, zaměřeného na jubilující ostravské „nestory“ Vladimíra Gregora, Luďka Zenkla a Ivana Měrku, byly představeny nové i stávající dimenze hudebně-pedagogických proměn. Účastníci měli možnost dále vyslechnout zajímavosti z oblasti historie hudební pedagogiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, perspektivy vzdělávání církevních hudebníků na Slovensku, pozitiva a negativa norského vzdělávacího systému a srovnání hudební pedagogiky Kolumbie a České republiky. Výsledky svých dosavadních vědeckých bádání prezentovali také studenti doktorského studia z katedry hudební výchovy Ostravské univerzity a dalších domácích univerzit. Nejvýraznějším momentem celého druhého dne byla přítomnost a blahopřání čestnému hostu, violoncellistovi, hudebnímu pedagogovi a historikovi, jubilujícímu ostravskému „nestorovi“ doc. PhDr. Ivanu Měrkovi.
Mgr. Bc. Markéta Myšková, Mgr. Adéla Ziegelbauerová