Stovky studentů s transparenty a pompony skandují hesla, trumfují se v jejich originalitě i hlasitosti, všichni jsou oblečení v barvách svých škol a dávají všechnu energii do jediného cíle: zvítězit v bitvě O pohár Ostravské univerzity.
Tak vypadal 22. červen 2016 na Masarykově náměstí, kde se konal 1. ročník této velké bitvy, v níž studenti pěti středních škol soutěžili o ceny v celkové hodnotě přes 100 000 korun (od zájezdu od cestovky Laynotour přes školení od firmy SCIO až po sportovní vybavení od společnosti Decathlon).
Ta se konala v rámci happeningu Jsme Ostravská! (již druhý ročník, fotky a informace o prvním ročníku naleznete zde). Po dramatickém a vyrovnaném průběhu nakonec nejvíce bodů ve vědomostních, kreativních a sportovních disciplínách získali studenti Matičního gymnázia Ostrava – gratulujeme!
„Počasí jak nakoupené v supermarketu, atmosféra úžasná, kapely skvělé, výborné zázemí…  Takhle si představuji propagaci místních univerzit – vytváření vazeb na školy při přátelských setkáních, kde se lidé seznámí a poté přirozeně směřují na danou školu. Samotná soutěž byla taky skvělá, studenti si to užili,“ říká Mgr. Jiří Hruška z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě, který se studenty na náměstí dorazil.
„Na náměstí jsem dorazila náhodou, bydlím nedaleko. Přišla jsem zrovna, když probíhala kreativní část na téma Komu zvoní hrana, a protože jsem vášnivý čtenář Hemingwaye, počkala jsem si na výsledky. Nečekala jsem, že za půl hodinu vznikne něco velkého, ale některá ztvárnění mi doslova vzala dech. Studenti byli úžasní, doufám, že se akce bude za rok opakovat, nenechám si ji ujít,“ uvádí nadšená paní Marie, jejíž vnučka také studuje na jednom ze soutěžních gymnázií.
Bitvou to ale zdaleka nekončilo – odpoledne se neslo v kulturním duchu a vystoupila například ostravská improvizační parta ImPéčko, magickou energií nabité duo DVA i ostravská klubová hvězda L.A. Sunday, která roztančila snad i okolní domy.
Všem na pódiu i v hledišti děkujeme za vytvoření nezapomenutelné atmosféry – soutěžícím studentům, jejich fanouškům, učitelům i ředitelům, porotě kreativní soutěže, Katedře studií lidského pohybu za zajištění sportovní části, kapelám, divadelníkům, všem hostům i těm, kteří zajišťovali doprovodný program.
Jsme rádi, že happening splnil svůj účel: ukázat lidskou tvář univerzity a nadchnout středoškoláky pro dění v Ostravě, aby se v budoucnosti nerozhodli odcházet z kraje pryč, ale naopak sami přispět ke změně tváře tohoto města z průmyslového centra na živoucí studentské město…
Více fotek najdete ve fotoreportáži i na Facebooku Ostravské univerzity.