V Paříži zabili teroristé mezi desítkami obětí i studentku na výměnném pobytu. Desítky našich studentů vyjíždějí do zahraničí a v budoucnu to budou, pevně věřím, stovky. Možnost studia v zahraničí je nesmírně důležitý výdobytek svobodné demokratické společnosti. Páteční útok není jen útokem na Francii, ale na celý demokratický svět, na naši svobodu, na každého z nás. A chce vyvolat nenávist Evropy k islámskému náboženství. To bychom neměli připustit – běženci mají stejného nepřítele jako my, a právě před ním utíkají. Je to islámský stát, který tímto vyhlásil válku i nám.
Tisíce uprchlíků je zcela jistě nutné dostat pod kontrolu, ale stále nesmíme zapomínat na základní evropské, demokratické (a nejen francouzské) hodnoty – liberté, égalité, fraternité. A humanitu a soucit.

Jan Lata