„Oslovilo nás Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava s tím, že potřebují navýšit zásoby krve, tedy získat nové dárce. Jsme mladí, krve máme dost, tak proč nejít darovat,“ vysvětluje Roman Dvořák, student ostravské medicíny a člen mezinárodní organizace mladých mediků IFMSA CZ Ostrava, která za celým projektem stojí.
Další na řadě
Jak celá věc funguje? Studenti z IFMSA CZ Ostrava na sebe nabalili další studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity a 28. dubna 2016 ráno vyrazili hromadně darovat krev. A hned po akci s ještě přelepeným předloktím vyzvali dvě další ostravské fakulty, aby se taky vydaly darovat – Přírodovědeckou fakultu Ostravské univerzity a Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
Jak se úkolu zhostí přírodovědci (v čele se Spolkem studentů geografie – facebooková událost darování zde) a ekonomové (vedeni týmem studentského časopisu Studentská33 – facebooková událost zde)? Sledujte tuto výzvu přes facebookový profil IFMSA CZ Ostrava nebo Krevního centra FNO a buďte ve střehu – třeba se jednou výzva dostane až k vám – rozhodně totiž nemá zůstat jen mezi ostravskými vysokoškoláky.
 „Po tom, co vlna projde co největším množstvím fakult obou ostravských vysokých škol, ji chceme poslat do dalšího studentského města. Cílem je získat po celé republice co nejvíce lidí, kteří čas od času zajdou darovat krev. Přeci jen člověk nikdy neví, kdy ji může potřebovat právě on nebo jeho blízký,“ uvádí Roman Dvořák.
Celou akci bedlivě sleduje i samotné krevní centrum, které na svém facebookovém profilu zveřejňuje informace o tomto projektu. A někteří zaměstnanci se dokonce vydali i na zahajovací párty, která na jeden večer proměnila ostravský klub Alexandria Loď na nemocnici plnou sestřiček, lékařů a pacientů, kteří popíjeli dr. Vampa z transfuzních vaků. Reportáž Českého rozhlasu  této akce naleznete níže v tomto příspěvku.
Studentům z IFMSA CZ Ostrava držíme palce, ať se vlna nikde nezastaví a těšíme se na výsledek! O průběhu budeme informovat také na našem online živém magazínu OU@LIVE (www.alive.osu.cz).