Duševní zdraví před covidem a dnes

„Epidemie má vliv nejenom na zdraví a úmrtnost, ale i na celu řadu společenských jevů, v neposlední řadě na psychiku lidí a na duševní stav,“ uvedl rektor OU Jan Lata v úvodu pořadu FactumOU. Nárůst tohoto problému potvrdily studie už v červenci minulého roku, kdy vědci z Akademie věd studovali působení pandemie na psychiku a duševní zdraví lidské populace. Zjistili, že jsou například příznaky mírné deprese ve srovnání s dobou před covidem výrazně vyšší. „Co je pro mě osobně zajímavé a co se potvrdilo i v dalších studiích, je to, že byly postiženy i mladší ročníky. Mladí lidé mezi 18 a 28 lety vykazovali znaky mírné deprese až v 38 %,“ přibližuje statistiky rektor Ostravské univerzity a doufá, že už vidíme světlo na konci tunelu. Právě rok trvající stav má na spoustu lidí nedozírné psychické dopady, ale i s nimi lze bojovat.

Do statistik nahlédněte v galerii:

 

Hosty třetího dílu FactumOU na téma Jak přežít pandemii a nebláznit se byl psycholog Mgr. Aleš Neusar, Ph.D. z Filozofické fakulty OU a ostravský herec Vladimír Polák. Rozhodně se na pořad podívejte, protože je to záležitost, která vám jednoznačně zvedne náladu.

 

 

Zaměřte se na to, co můžete změnit, a nevypadněte z rytmu

„Být spokojený v téhle době je volba a my pro ni můžeme hodně udělat,“ uvádí první z hostů, psycholog z Filozofické fakulty OU, Aleš Neusar. I v téhle situaci totiž každý z nás může dělat konkrétní kroky, aby se cítil lépe a neutápěl se ve špatných myšlenkách. Zavolejte si se svými blízkými a hledejte radosti v drobnostech všedního dne a žijte přítomností. Neusar zároveň doporučuje nevypadnout z denního režimu: „Základem je dodržet nějaký rytmus, ráno vstát, ideálně se převléct, nebýt celý den v teplákách. Říct si, kdy pracuju a kdy jdu ven. Klidně si dejte mezi 12 a 13 hodinou pauzu a jděte na sluníčko, protože slunce je přirozené antidepresivum, a ještě přináší potřebný vitamín D.“ Párům, které pracují na home office, pak doporučuje pracovat v jiných místnostech, pokud to jde.

Být spokojený v téhle době je volba a my pro ni můžeme hodně udělat.

Tipy, jak zvládnout období pandemie, najdete v galerii níže a aktuálně také zde.

 

Využijte čas pro nové věci

Doba koronaviru a nekonečných lockdownů je pro kulturní scénu sice devastující, zároveň je ale také inspirativní. Na té ostravské vznikl nový seriál sKORO NA mizině, ve kterém si zahrál druhý host pořadu, herec Vladimír Polák. Divadlo Mír, ve kterém Polák také působí, bylo jedno z prvních v České republice, které se prakticky hned pustilo do improvizačních streamů Tři Tygři. „Někteří herci nemohli do práce, ale my jsme mohli. Byli jsme sice odkázaní na to, co nám kdo pošle, ale zažili jsme obrovskou solidaritu lidí,“ popisuje situaci Vladimír Polák. Zároveň doplňuje, že spousta jeho kolegů využívá volného času například k psaní scénářů nebo divadelních her.

Nadbytek volného času otvírá spoustu možností a je na každém, jak ho využije. „Zase je to věc, kterou můžeme brát jako hrůzu, nebo ji využít,“ upřesňuje Neusar. Je to prostor, kdy si můžete doma pořádně uklidit, naučit se hrát na nějaký hudební nástroj, zdokonalit se v jazycích, sednout si ke knížce, projít se venku v přírodě a věnovat čas sám sobě. Hledejte proto v této době příležitosti a nové možnosti.

 

FactumOU na základě vědeckých faktů a studií boří mýty a pomáhá se orientovat ve velkém množství informací, názorů a postojů. Ostravská univerzita se tak snaží postavit dezinformačním kampaním, šířit osvětu a pomoci v aktuální krizi.