Slezskoostravský hrad koronaviru navzdory znovu patřil přírodním vědám

Autor: , 11. 9. 2020

Letošní Chemie na hradě i letos nabídla blízká setkání nejen s přírodními vědami. Navzdory koronavirové situaci na Slezskoostravský hrad dorazily stovky návštěvníků ze škol.

Opatření proti nákaze koronavirem prostupují celou naší společností a zasahují do fungování nejrůznějších kulturních i společenských akcí. Teď pořadatelská úskalí na vlastní kůži zažili také zástupci Přírodovědecké fakulty OU. Pro letošní 14. ročník tradiční akce Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě museli pořadatelé z katedry chemie PřF OU s kolegy počítat s řadou proměnných. I když vše přizpůsobili hygienickým opatřením, museli bojovat s odtažitějším přístupem některých škol.

Boj s omezeními

Na Slezskoostravský hrad si nakonec 8. září našlo cestu zhruba 550 návštěvníků. Většinu z nich tvořili školáci z Ostravy a nejbližšího okolí. „Ta účast byla samozřejmě o dost slabší. Bylo to dáno i tím, že učitelé nemohou s dětmi opustit brány škol, tak jak bývalo běžné a všichni se řídí manuálem ministerstva školství. Mezi návštěvníky tak chyběly některé školy, které se preventivních důvodů účast odmítly. Na první pohled tak bylo vidět, že je ta návštěvnost oproti loňsku, kdy jsme měli přes 1500 účastníků, slabší,“ potvrzuje za organizační tým RNDr. Kateřina Trčková, Ph.D. z katedry chemie PřF OU.

Návštěvníci Slezskoostravského hradu mohli zavítat například na stanoviště Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava, Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity i dalších spřátelených vysokých škol. V akci pak byli zdravotníci, hasiči, chemici, fyzikové, geografové, biologové nebo strojaři. Příchozí si mohli mimo jiné vyzkoušet první pomoc, otestovat nejrůznější pokusy a objevovat pomocí nich i rozličných kvízů svět přírodních věd. Letos se celá akce stala součástí projektu “IBSE jako nástroj pro získání schopností a postojů žáků a učitelů k technickému a přírodovědnému vzdělání s ohledem na požadavky trhu práce” (NFP304010T963). Ten získal podporu z Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020 a z Evropského fondu regionálního rozvoje – Společně bez hranic.

Vyhlášení KORCHEM

Netradiční součástí programu se i kvůli omezením v souvislosti s koronavirem stalo vyhlášení soutěže pro žáky základních škol KORCHEM, kterou už roky pořádá právě katedra chemie Přf OU. „Soutěž jsme sice stihli dokončit ještě před vypuknutím pandemie. Problém byl ale s vyhlášením. Soutěžící i učitelé se ptali a dlouho jsme i kvůli platným nařízením nevěděli, jestli budeme moci výsledky na půdě Přírodovědecké fakulty vůbec vyhlásit. Nakonec jsme zvolili přesun na září a rozhodli jsme se to spojit právě s akcí na Slezskoostravském hradě,“ vysvětluje za katedru chemie RNDr. Kateřina Trčková, Ph.D. Nejúspěšnější konečně vyhlášeného loňského ročníku se nakonec stala Jolanta Rucká z českotěšínského Gymnázia s polským vyučovacím jazykem.

Mnozí učitelé už navíc netrpělivě vyhlížejí další ročník soutěže KORCHEM, který by se měl rozběhnout v polovině září. „Určitě se zapojíme! Mně se na té soutěži líbí, že zaujme širší spektrum žáků. Nemusí jít jen o jedničkáře, ale je otevřená i dalším, kteří si tak můžou zkoušet úkoly i pokusy). Což je oproti obtížnějším chemickým olympiádám výhoda,“ říká Eva Sigmundová ze Základní školy T.G.M z Frýdlantu nad Ostravicí, kde se do loňského ročníku zapojilo na 30 žáků.

Další akce semestru s otazníky

Čerstvá zkušenost z akce Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě navíc naznačila možný vývoj v následujících dnech, týdnech a měsících. Zatímco soutěž KORCHEM by neměla případná hygienická opatření nikterak narušit, u dalších to až tak jisté není. „Budeme se snažit aktivity pro školáky i učitele připravovat dál. Máme běžící projekty i další naplánované aktivity. Jak to ale bude a co všechno bude možné nebo ne, to teď asi opravdu nikdo netuší,“ naznačuje RNDr. Kateřina Trčková, Ph.D. z katedry chemie PřF OU.