Světoví matematici tradičně zamíří do Ostravy

Autor: Lucie Schaynová , 6. 3. 2017

V pátek 31. března 2017 bude slavnostně zahájen 27. ročník prestižní Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Na co se mohou těšit soutěžící, organizátoři a celá Ostrava?


Další ročník prestižní mezinárodní matematické soutěže je tady!

Nejstarší matematická soutěž z celé Evropské unie se opět blíží. Těší se takové popularitě, že některé univerzity nebo firmy dokonce zohledňují výsledky soutěže studentů při ucházení se o doktorské studium nebo zaměstnání.

Soutěž začínala s počtem do 10 účastníků maximálně ze dvou českých univerzit. V loňském roce soutěžilo 154 studentů z 35 univerzit 16 států Evropy. Vidím za námi kus práce a současná dynamika soutěže celou organizaci stále žene kupředu,“ řekl docent Jan Šustek, jeden z hlavních organizátorů soutěže a člen pořádající Katedry matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU).

Letos bude soutěž probíhat ve dnech 29. 3. – 1. 4. 2017 a přiláká nejlepší studenty matematiky nejen z desítek univerzit Evropy, ale také například z Gruzie a Argentiny.

Slavnostní zahájení se bude konat v Janáčkově konzervatoři 31. března 2017 v 8.30. Od 9 hodin se studenti utkají v budovách PřF OU ve čtyřhodinovém řešení čtyř soutěžních úloh. Času nemají mnoho. I někteří hodně zdatní matematici by se s úlohami trápili až několik týdnů.

Tentýž den se od 16 hodin uskuteční odborná přednáška zvaného hosta, kterým bude matematik a odborník na teorii čísel, Florian Luca, Ph.D.,  z Rumunska. Na přednášku se mohou těšit nejen soutěžící, ale také studenti a zaměstnanci OU. Pro soutěžící bude připraven i společenský program, během kterého účastníci mohou navštívit různé památky a atrakce Ostravy. V sobotu odpoledne od 15 hodin se uskuteční v Janáčkově konzervatoři vyhlášení vítězů, předávání cen a slavnostní zakončení letošního ročníku soutěže.

Veškerá příprava a organizace probíhá od začátku roku, některé aktivity však probíhají celoročně. Do organizace jsou zapojeny desítky studentů OU, což pro ně představuje nové zkušenosti a o ně také bohatší životopis,“ uvádí docent Šustek.

Další informace o soutěži, včetně její historie, seznamu nejlepších studentů nebo soutěžních příkladů, lze najít na internetové adrese vjimc.osu.cz.

Související články: