Proč jste si ke studiu vybral právě Ostravskou univerzitu?
Miluju sport, proto jsem chtěl něco ze sportovní oblasti. A při rozhodování rozhodla nejen dostupnost od bydliště – z Karviné je to něco přes dvacet kilometrů –, ale především doporučení od tehdejších spoluhráčů.
Jak hodnotíte zázemí univerzity a podmínky, které jste ke studiu měl?
Zázemí Katedry tělesné výchovy je výborné. Pro získání potřebných dovedností a zkušenosti dostačující. I když: znáte to – vždy je co zlepšovat. Mnohem podstatnější než zázemí sportovišť je ovšem zázemí pedagogické. Kvalita školy totiž podle mne vždy závisí na kvalitě učitele. A v tomto ohledu je Katedra tělesné výchovy Ostravské univerzity špičková. O čemž svědčí i skvělý projekt TEP.
Kterého sportovního úspěchu si vážíte nejvíce?
Úspěchů bylo mnoho, ale ten největší je, že se můžu živit něčím, co mě baví. Hodně vysoko řadím účast na ME v Dánsku, 1. místo na Akademickém mistrovství světa v Maďarsku i dva domácí mistrovské tituly s Karvinou. A samozřejmě také své současné první zahraniční angažmá v Německu, kde bych rád na své tuzemské úspěchy navázal.
hcb-prerov 2013.......
Jak se dá vůbec skloubit vysokoškolské studium a vrcholový sport?
Dá, ale je to složité. Jak se lidově říká, nedá se sedět na dvou židlích. Na 100 procent se obojí najednou dělat nedalo. Někdy musela ustoupit házená, jindy zase škola. Ale myslím, že jsem to nakonec zvládl důstojně a se ctí. Zkrátka, jsem se musel vzdát volného času. Ale nelituju toho, člověk někdy musí v zájmu lepší budoucnosti něco obětovat. Teď se díky tomu můžu naplno věnovat házené a moc se na to těším.
Doporučil byste studium v Ostravě i dalším sportovcům, pokud ano proč?
Určitě, z profesního i lidského hlediska jsou lidé na Ostravské univerzitě výborní, zejména na Katedře tělesné výchovy. Těch pět 5 let strávených studiem v Ostravě jsem si užil se vším všudy. Mám spoustu kamarádů a zážitků. Studium mě posunulo obrovsky dopředu.
Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Začíná mi nový život. Od začátku prázdnin bydlím v Německu a věnuju se házené na profesionální úrovni.  V srpnu jsem se oženil a s manželkou ke všemu čekáme miminko.  Takže plány mám veskrze příjemné.
HCB-Dukla 2013,,
Sportovní úspěchy Marka Vanča:

• spolu s týmem Karviné mistr ČR v letech 2009 a 2010, 3. místo v roce 2012
  • zlatá medaile z akademického mistrovství světa 2012 v Brazílii